Mistra a învins-o pentru prima dată pe Milla | handbal

Mistra a învins-o pentru prima dată pe Milla |  handbal

Un meci din Campionatul Estoniei de handbal feminin a fost disputat miercuri, când KPK Mela/Tallinn i-a găzduit pe SK Arukola/Mistra în Sala Sporturilor Kristen. Oaspeții au avut un plus serios la joc, când cea mai productivă jucătoare de anul trecut, Maria Treman, a urcat pe teren pentru prima dată în acest sezon.

Deși Treman a început doar în apărare, alături de Janeli Lasek, a reușit să-și asigure suficient de mult această echipă încât, la mijlocul primei reprize, Mistra a avut un avantaj de 9:5, ajutat de jocul productiv al lui Carmen Vaixaari. Vizitatorii au reușit să facă față bine restricției Anastasiei Bushina, una dintre liderii sezonului Mila de până acum, iar femeile Mistrei au luat conducerea la 19:10 în prima repriză.

În repriza secundă, Mistra nu a cedat controlul – s-a ținut în apărare și a jucat productiv în atac. Alte fete tinere din Arocula, Jennifer Mednikova și Annabelle Avek, au adăugat succes la Vyxary. În acest sezon, după ce a pierdut cele patru meciuri anterioare dintre ei, Mistra a obținut în sfârșit o victorie solidă cu 30:23.

Vaixar a fost golgheterul lui Mistra cu nouă goluri. Avik și Medinkova au adăugat cinci lovituri. Pentru Milla, Inga Bushina a marcat șapte goluri, iar Alina Simasheva, care a primit cartonaș roșu la finalul meciului, a marcat cinci goluri.

„Terenul de handbal este casa mea, m-am simțit foarte bine acolo. Îmi încarcă bateriile și m-am simțit foarte bine să fiu din nou printre a doua mea familie”, a spus Treiman, care a revenit în competiție. „În acest moment, nu sunt pregătit să dau totul. Am mici probleme cu mâinile, care trebuie să fie încălzite corespunzător înainte de meciuri.

READ  Wesley se mulțumește așadar pe locul al doilea în spatele lui Vachier-Lagrave în Superbet

În general, am jucat bine în apărare și am putut exploata greșelile adversarilor. Am greșit în continuare, dar din fericire am făcut greșeli la mai puțin de o milă distanță și am reușit să menținem liderul până la final. „Sper că în următoarele luni pot ajunge la un nivel mai bun și pot ajuta și echipa feminină în atac”, a adăugat Treman.

În tabelul de campionat, Mistra a urcat acum pentru a împărți liderul la egalitate de puncte cu Milla. SK Tapa este pe locul trei, fără puncte. În continuare, Mistra o va găzdui pe Tapa și apoi o va înfrunta pe Tapa Mela.