Naționala masculină de fotbal sub 17 ani a Estoniei este eliminată din Campionatul European după ce a pierdut în fața României | Știri

Naționala masculină de fotbal sub 17 ani a Estoniei este eliminată din Campionatul European după ce a pierdut în fața României |  Știri

Echipa națională masculină de fotbal sub 17 ani a Estoniei a fost eliminată din Campionatul European după ce a pierdut toate cele trei meciuri de calificare. În ultimul meci din turul de calificare, echipa Estoniei a început rapid, luând conducere după nouă minute, pentru a ajunge să piardă cu 4-2 în fața României.

A fost Sigard Sobi, fundașul JK Tabasalo, care a depășit impasul în favoarea Estoniei, cu o lovitură de cap în minutul nouă împotriva României, doar pentru a răspunde gazdelor cu două goluri ale interalerului Celta Vigo, Iannis Tarba, în 25 de minute și apoi 34 de minute. . Apoi atacantul FC Farol, David Pacoraro, a adăugat al treilea gol după prima repriză pentru a pune România în control.

Estonia a început bine repriza a doua. Mijlocașul FC Tallinn, Maxim Kalimulin, a renunțat la trei minute după prima repriză pentru a oferi Estoniei o șansă reală de a marca.

Cu echipa estonă încă urmărind egalarea, Karel Lipsalo de la Nõmme United a primit ordin să mărșăluiască pentru al doilea atac rezervat în minutul 83. Cinci minute mai târziu, Alain Kokos de la FC Farol a marcat al patrulea pentru România pentru a îndepărta meciul de Estonia și a luat cele trei puncte. .

A fost a treia înfrângere a Estoniei în tot atâtea meciuri din timpul calificărilor la Campionatul European masculin Under 17, ceea ce înseamnă că echipa nu se va califica pentru următorul rol de „elită”. Estonia a început campania cu o înfrângere cu 4-1 în fața Belgiei, înainte de a cădea cu 8-0 în fața Danemarcei.

Victoria a fost suficientă doar pentru ca România să termine pe locul al treilea în grupă, ceea ce înseamnă că pierd și pe rolul de elită.