Nikhat Zareen: Fantasticii Patru strălucește la Mondiale, dar boxerii indieni au încă un drum lung de parcurs | Știri de box

Nikhat Zareen: Fantasticii Patru strălucește la Mondiale, dar boxerii indieni au încă un drum lung de parcurs |  Știri de box
New Delhi: Invincibil Nikhat Zareen Continuă să strălucească în timp ce Lovelina Borgohain Ea și-a redescoperit atingerea câștigătoare când gazdele India au încheiat o campanie de neuitat în turneul feminin Campionatul Mondial de boxAducerea a patru medalii de aur.
Cu Jocurile Olimpice de la Paris chiar după colț, este de bine că echipa indiană a obținut cea mai bună performanță în ceea ce privește medaliile de aur.
Punctul culminant al turneului a fost că Nikat a devenit doar al doilea indian care a câștigat de două ori Campionatul Mondial, după legendara Mary Kom, care a obținut șase titluri fără precedent pe scena mondială.

Apariția a trei noi campioni la Lovlina (75 kg), Neto Gangas (48 kg) și Sawiti Pura (81 kg) și unele performanțe promițătoare de la oameni ca Priti Pawar (54 kg) au fost, de asemenea, rezultate de la turneu.
Nikat a trebuit să susțină șase meciuri epuizante, inclusiv meciuri consecutive înainte de sferturi de finală, sferturi de finală și semifinale. Are mici vindecări prețioase, iar faptul că a învins adversari duri sub presiunea masivă a performanței acasă este o dovadă a determinării sale mentale și a aptitudinii sale.
Terenul de 50 kg a fost unul dintre cele mai dure, cu 35 de boxeri concurând pentru titlurile de top. Mulți boxeri fie și-au câștigat, fie și-au scăzut greutatea pentru a face un downgrade la clasa mușcă ușoară, deoarece este o clasă olimpică.
„Aceste campionate mondiale au fost mai dificile decât ultima dată, deoarece a trebuit să-mi controlez greutatea și să urmez o dietă strictă”, a spus Nikat, care a câștigat anul trecut titlul de 52 de kg la Istanbul.
Un atu performant, victoria Lovlinei este și un semn încurajator.
În primul rând, Lovlina și-a rupt „malul de bronz”, ceea ce a recunoscut înainte ca turneul să o afecteze psihologic. Tânărul de 25 de ani a luat acasă trei medalii de bronz – două la Campionatele Mondiale și una la Jocurile Olimpice de la Tokyo – în cadrul mega-evenimentului.
O victorie acasă după o serie de rezultate dezamăgitoare, inclusiv Jocurile Commonwealth din 2022, ar fi o lume bună pentru Lovelina.
Cu toate acestea, Nikhat și Lovlina încă se adaptează la noile clase de greutate și au multe aspecte de lucrat.
Un alt boxer care a strălucit în ciuda faptului că a fost eliminat înainte de sferturile de finală a fost tânărul Peretti.
Tânăra de 19 ani a concurat la clasa de 54 de kg în cele trei serii ale sale, în timp ce a eliminat prima cap de serie și medalia de argint la cea mai recentă ediție a României Lakramiwara Pereguk, înainte de a cădea în fața de două ori medaliată mondială Jitung Guatamas din Thailanda. Meci disputat.
Totuși, performanțele medaliatei cu bronz Manisha Moon în ultima ediție (57 kg), medaliata cu bronz la Jocurile Commonwealth, Jasmine Lampuria (60 kg) și Mango Bamburea, toate concurând la categoriile olimpice, au lăsat de dorit.
Jaismine a promis multe, dar nu s-a prea reușit pentru că a fost complet ieșită din careu în sferturi.
În general, India conduce numărul de medalii, dar trebuie remarcat faptul că terenul este epuizat.
Peste 10 țări au boicotat evenimentul după ce Asociația Internațională de Box (IBA) a încălcat recomandările Comitetului Olimpic Internațional (CIO) și a permis sportivilor ruși și belarusi să concureze sub propriul steag.
Pentru a pune lucrurile în perspectivă, cinci dintre națiunile care boicotează – SUA, Irlanda, Canada, Polonia și Olanda – au terminat în primele zece ultimele două ediții ale turneului.
La categoriile de greutate ușoară (81 kg) și grea (81+), nu a existat prea multă concurență, deoarece doar 13 și, respectiv, 12 boxeri concurau pentru premiul superior.
Sawiti, care a primit un bye în primul tur, a trebuit să joace doar trei meciuri pentru a fi încoronat campion. În timp ce victoria ei este o realizare personală impresionantă, în contextul Jocurilor Olimpice, asta nu înseamnă că 81 kg este o categorie non-olimpică.
Cea mai apropiată clasă de greutate pe care o poate coborî înainte de 2024 la Paris este clasa mijlocie (75 kg), unde Lovlina a făcut deja limita pentru prima ei calificare la Jocurile Olimpice – Jocurile Asiatice de la Hangzhou.
De asemenea, Nitu, care a avut o serie impresionantă în divizia de greutate minimă non-olimpică, va trebui, de asemenea, să se confrunte cu înlocuirea lui Nikhat la clasa de 50 kg pentru Jocurile Asiatice, deoarece 48 kg nu sunt incluse în programa olimpică de la Paris.