nota | Primul handicap al excelentului înlocuitor i-a încântat pe fanii olandezi – Soccernet.ee

nota |  Primul handicap al excelentului înlocuitor i-a încântat pe fanii olandezi – Soccernet.ee

Olanda a început finala Campionatului European cu o victorie foarte dificilă, pierzând cu 2-1 în meciul de deschidere din Grupa D de la Hamburg în fața Poloniei, care a jucat fără accidentatul Robert Lewandowski, dar a dat totuși o luptă grozavă. Prima supărare din turneu a fost aproape, dar super-înlocuitor Wout Vigorst a stricat-o.

Polonia a luat conducerea devreme când Piotr Zielinski a trimis o lovitură de colț minunat în fața porții în minutul 16, când Adam Buksa a trecut o lovitură de cap între Denzel Dumfries și Virgil van Dijk și l-a îndreptat cu capul către Bart Verbruggen. Avantajul Poloniei nu a durat mult, Olanda a egalat în minutul 29, când șutul lui Cody Jakopo de la o distanță de 20 de metri de la distanță a sărit de Bartosz Salamon, iar Wojciech Szczesny nu a putut să răspundă.

Olanda a căutat golul victoriei în repriza secundă, iar Polonia a avut și câteva ocazii, dar în final înlocuitorul Weghorst a ieșit eroul meciului, când a primit o pasă de la Nathan Akl în interiorul suprafeței de pedeapsă în minutul 83, avansat. pe Salamon și a marcat mingea pe lângă Szczesny. Olanda și-a menținut avantajul cu 2-1 când Polonia a avut o ocazie de aur la sfârșitul meciului, dar șutul lui Karol Swiderski de la o distanță scurtă a fost capat pe lângă bară de Verbruggen. Note Soccernet.ee despre meci:

Moment de transformare Schimb grozav. Antrenorul naționalei Olandei, Ronald Koeman, l-a trimis pe Wout Weghorst ca înlocuitor în minutul 81. Era de așteptat ca Olanda să înceapă apoi să joace cu centre la egalitate, deoarece Weghorst este un atacant de aproximativ doi metri. , dar asta nu a fost necesar până la urmă, pentru că Weghorst a marcat după doar două minute. Nu cu capul, ci cu piciorul după un meci frumos de pase. Și cu prima atingere a jocului tău! Este o victorie pentru antrenor!

READ  O privire la Wimbledon: Nadal, Gauff și Swiatek joacă în ziua a 4-a

Surpriza | Polonia a dat lupta. Prima supărare a turneului a fost aproape, deoarece orice altceva decât o victorie olandeză ar fi fost oricum o supărare. Polonia a jucat ca echipă și a marcat în lipsa lui Lewandowski, creând frecvent pericol în apropierea poartei Olandei și ținând în apărare aproape până la final. În marea schemă a lucrurilor, cineva ar putea fi mulțumit de performanța Poloniei, dar nu de rezultat. O acțiune nefericită de recul și acțiunea excelentă a lui Weghorst au fost puse în pat. Lucrurile mici decid.

Un moment frumos Petrecere olandeză la Hamburg. Mii de suporteri ai echipei naționale olandeze s-au adunat la Hamburg. Au creat senzație cu câteva ore înainte de fluierul de deschidere și au vopsit terenul în portocaliu în timpul meciului. Vreme frumoasă! Când este fan olandez, se face cu entuziasm.

Cataracta | Wot Weghorst. Superalternativa olandeză a făcut ceea ce se aștepta Olanda. El a marcat golul (victoriei)! Vreun scenariu familiar? În Cupele Mondiale anterioare, de multe ori doar a intervenit din tranziție și a luat prea multe decizii. Îți amintești de sferturile de finală împotriva Argentinei, când Olanda era cu 0-2 în minus în minutul 78, dar apoi Weghorst a marcat de două ori și a trimis jocul în prelungiri? Încă îmi aduc aminte! Este adevărat că Olanda a fost învinsă la loviturile de departajare până la urmă.

READ  Buchanan: Ko Vadis, Mama Rusia? | Știri, sport, locuri de muncă

Citat | Cred că am jucat foarte bine 60 de minute și am creat multe ocazii. După aceea ne-am prăbușit puțin, dar până atunci ar fi trebuit să fie 3:1 sau 4:1. Știam că putem fi periculoși cu centrele, dar e bine că Fawt a marcat nu cu capul, ci cu piciorul stâng! a spus antrenorul olandez Koeman.

Polonia – Olanda 1:2 (1:1)