Oscarurile sunt de neegalat pentru a începe duminică

Ceremonia nemaivăzută a premiilor Oscar va începe duminică seara, cu istorie pe linie în categoriile majore și remake-uri TV ale pandemiei.

Cel de-al 93-lea premiu al Academiei va începe la ora 20:00 ET pe ABC.

Nu vor exista gazdă, audiență și măști de față pentru candidații care participă la concert la Union Station, Los Angeles.

Spre deosebire de Globurile de Aur, casetele Zoom au fost închise – deși multe hub-uri internaționale și fluxuri prin satelit vor obliga candidații care nu pot călători la premii.

Producătorii de spectacole speră să aducă glamour tradițional înapoi la Oscar, chiar și în anul pandemiei.

În martie, producătorii Jesse Collins, Stacey Sher și Stephen Soderberg au declarat într-o declarație că planul lor este ca Premiile Academiei să „arate ca un film, nu ca o emisiune TV”.

„Glenn a îmbrățișat această abordare și a venit cu propriile sale idei despre cum să o realizeze”, se spune în declarație. „Ne bucurăm că face parte din Brain Trust”.

Ei l-au recrutat pe regizorul câștigător al Premiului Emmy și pe Tony Glenn Weiss pentru a regiza transmisia live pe 25 aprilie.

Candidații

„Mank” de Netflix – povestea căutării scenaristului Hermann J. Mankiewicz de a termina de scris „Citizen Kane” – conduce calea cu zece nominalizări. Printre premiile sale se numesc nominalizări pentru cel mai bun film, cel mai bun actor principal (Gary Oldman), cea mai bună actriță în rol secundar (Amanda Seyfried) și cel mai bun regizor (David Fincher).

Nominalizările din 2021 au făcut istorie și la categoria Cel mai bun regizor, două femei nominalizate la premiu pentru prima dată în istoria spectacolului. Chloé Zhao a fost nominalizată pentru munca ei în „Nomadland”, iar Emerald Fennell a fost nominalizat pentru regia „Promising Young Woman”. Associated Press relatează că doar cinci femei au fost nominalizate la premiu în întreaga sa istorie.

Lista altor candidați este mai jos:

Interpretat de un actor într-un rol principal

  • Riz Ahmed în „Sunetul metalului” (Amazon Studios)
  • Chadwick Bosman în „Fundul negru al lui Ma Rainey” (Netflix)
  • Anthony Hopkins în „Tatăl” (Sony Pictures Classics)
  • Gary Oldman în „Mank” (Netflix)
  • Stephen Yoon în „Minari” (A24)

Interpretat de un actor într-un rol secundar

  • Sacha Baron Cohen în „Procesul din Chicago 7” (Netflix)
  • Daniel Kaluuya în Iuda și Mesia Negru (Warner Bros.)
  • Leslie Odom, Jr., pentru „One Night in Miami …” (Amazon Studios)
  • Paul Racey în Sound of Metal (Amazon Studios)
  • Lakeith Stanfield în Iuda și Mesia Negru (Warner Bros.)
READ  Academia spune că 93 de funcții internaționale și 238 de discuri se califică pentru premiile Oscar Știri

Interpretarea unei actrițe într-un rol principal

  • Viola Davis în „fundul negru al lui Ma Rainey” (Netflix)
  • Ziua Andhra în „Statele Unite vs. Billie Holiday” (Hulu)
  • Vanessa Kirby în „Piese de femeie” (Netflix)
  • Frances McDormand în „Nomadland” (cercetaș)
  • Carey Mulligan în „Femeie tânără promițătoare”

Interpretarea unei actrițe într-un rol secundar

  • Maria Bacalova în „Borat Subsequent Moviefilm: O mită minunată predată sistemului american pentru beneficiul care a fost națiunea glorioasă a Kazahstanului” (Amazon Studios)
  • Glenn Close în „Hillbilly Elegy” (Netflix)
  • Olivia Coleman în The Father (Sony Pictures Classics)
  • Amanda Seyfried în „Mank” (Netflix)
  • Yeoh Jong Yun în „Minari” (A24)

Cel mai bun film de animație al anului

  • Atacant (Walt Disney) Dan Scanlon și Corey Ray
  • „Peste lună” (Netflix) Glenn Kane, Jenny Rim și Belen Cho
  • A Shaun the Sheep: Farmageddon (Netflix) de Richard Phelan, Will Becher și Paul Kewley
  • „Suflet” (Walt Disney) Pete Docter și Dana Murray
  • „Wolfwalkers” (Apple / GKIDS) Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young și Stéphan Roelants

Cel mai bun film al anului

  • “Father” (Sony Pictures Classics) A Trademark Films / F Comme Film / Ciné- @ Production David Parfitt, Jean-Louis Livi și Philippe Carcassonne, Producători
  • „Iuda și Hristos Negru” (Warner Brothers) A Macros Media / Proximity Media Production Shaka King, Charles D. King și Ryan Coogler, Producători
  • Producători „Mank” (Netflix)
  • Minari (A24) A Plan B producție Christina Oh, producător
  • “Nomadland” (Scout) Road Worker / Hear / Say Productions / Cor Cordium Production Francis McDormand, Peter Spears, Molly Asher, Dan Janvie, Chloe Chow și producătorii
  • „Promising Young Woman” (Focus Features) Produs de LuckyChap Entertainment / FilmNation Entertainment Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell și Josie McNamara, Producători
  • „Sunetul metalului” (Amazon Studios) de Caviar / Flat 7, Bert Hamlink și Sasha Ben Harrush, producători
  • „The Trial of the Chicago 7” (Netflix) Un Netflix în parteneriat cu Cross Creek Pictures / Marc Platt / DreamWorks Pictures în parteneriat cu ShivHans Pictures Production
READ  Ultimul adăpost al lui Ousmane Samassekou este victorios în CPH: DOX

Realizare în cinematografie

  • „Iuda și Hristosul Negru” (Warner Bros.) Sean Bobbitt
  • Mank (Netflix) Eric Messerschmidt
  • „Știrile lumii” (Universal) Dariush Volski
  • “Nomadland” (cercetaș) Joshua James Richards “Procesul din Chicago 7” (Netflix) Phedon Papamichael

Realizare în design de modă

  • „Emma” (Focus Features) Alexandra Byrne
  • „Fundul negru al lui Ma Rainey” (Netflix) de Anne Roth
  • „Mank” (Netflix) Trish Summerville
  • „Mulan” (Walt Disney) Bena Daigler
  • „Pinocchio” (atracții la marginea drumului) Massimo Cantini Baren

Realizare în regie

  • „Un alt turneu” (Samuel Goldwyn Films) de Thomas Winterberg
  • Mank (Netflix) David Fincher
  • „Minari” (A24) Lee Isaac Chung
  • “Nomadland” Chloe Chow
  • „Femeie promițătoare” (Focus Features) Emerald Fennell

Cel mai bun film documentar

  • Colectiv (Magnolia Pictures / Asociat) Produs de Alexander Nanau / Samsa Film / HBO Europe Producție Alexander Nanau și Bianca Oana
  • „Crip Camp” (Netflix) Loud and Rust în colaborare cu Little Punk, JustFilms, Ford Foundation Production Nicole Newnham, Jim LeBrecht și Sara Bolder
  • “The Mole Agent” (Gravitas Ventures) A ​​Micromundo Producciones / Motto Pictures / Sutor Kolonko / Volya Films / Malvalanda Production Maite Alberdi și Marcela Santibáñez
  • „My Octopus Teacher” (Netflix) este un documentar original de Netflix cu coproducția proiectului Off the Fence și The Sea Change Pippa Ehrlich, James Reed și Craig Foster
  • Time (Amazon Studios) Studio Concordia în asociere cu The New York Times, Waterpeace și Hedgehog Production filme Garrett Bradley și Lauren Dome

Cel mai bun subiect documentar scurt

  • Colette A Respawn Entertainment / Oculus Studios / Time Travel Unlimited Production Anthony Giacchino și Alice Doyard
  • “Concertul este dialog” (New York Times Op-Docs) A Breakwater Studios produs de Ben Proudfoot și Kris Bowers
  • „Nu împărțiți” câmpul de producție vizual Anders Hammer și Charlotte Cook
  • “Hunger Ward” (documentar MTV) Set de film / produs de Vulcan Sky Fitzgerald și Michael Sherman
  • „A Love Song for Latasha” (Netflix) A Black Dreams LLC produs de Sophia Nahli Allison și Janice Duncan

Realizare în montaj de film

  • „Tatăl” (Sony Pictures Classics) Yorgos Lambrinus
  • “Nomadland” Chloe Chow
  • „Tânără promițătoare” (Focus Features) Frederic Thoraval
  • „Sunetul metalului” (Amazon Studios) Mikkel EG Nielsen
  • „Chicago Trial 7” (Netflix) Alan Baumgarten

Cel mai bun film internațional de ficțiune al anului

  • Un alt turneu produs de Zentropa Entertainments, Danemarca
  • „Better Days” A Goodfellas Pictures Limited Producție din Hong Kong
  • Colectiv Produs de Alexander Nanao / Samsa Film / HBO Europe Production Romania
  • Omul care și-a vândut pielea, produs de Tanit Films
  • – Ko Fades, Aida? O diplocada produsă în Tunisia, Bosnia și Herțegovina
READ  Recenzie „One”: Mammootty a câștigat porecla Kerala CM în acest thriller politic răcoritor

Realizare în machiaj și coafură

  • „Emma” (focusuri) Maryse Langan, Laura Allen și Claudia Stolls
  • „Hillbilly Elegy” (Netflix) Eren Krueger McKash, Matthew Mongle și Patricia Dehany
  • „Fundul negru al lui Ma Rainey” (Netflix) Sergio Lopez Rivera, Mia Neal și Jamaica Wilson
  • „Mank” (Netflix) Gigi Williams, Kimberly Sittery și Colin LaBave
  • „Pinocchio” (atracții la marginea drumului) de Marc Collier, Dalia Cooley și Francesco Pigoretti

Realizare în muzică scrisă pentru filme de animație (partitura originală)

  • „Da 5 Bloods” (Netflix) Terence Blanchard
  • Mank (Netflix) Trent Reisnor și Atticus Ross
  • Minari (A24) Emil Musseri
  • „Știrile lumii” (universal) James Newton Howard „Soul” (Walt Disney) Trent Reznor, Atticus Ross și Jon Batiste

Realizare în proiectarea producției

  • „Daddy” (Sony Pictures Classics) Design de producție: Colecție decorativă: Peter Francis Cathy Featherston
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) Proiectare producție: Set decor: Mark Riker, Karen O’Hara și Diana Stoton
  • „Mank” (Netflix) Proiectare producție: Set decor: Donald Graham-Burt, Jean Pascal
  • „Știrile lumii”. Proiectarea producției: Grupul de decorare: David Crank Elizabeth Keenan
  • Tenet (Warner Brothers) Design de producție: Set de decorare: Nathan Crowley, Cathy Lucas

Cel mai bun scurtmetraj de animație

  • „Burr” (Walt Disney) produs de Pixar Animation Studios, Madeleine Charfian și Michael Cabarat
  • „Genius Loci” produs de Adrien Mérigeau și Amaury Ovise Kazak
  • (Netflix) A Gilbert Films și Oh Good Production vor McCormack și Michael Govier
  • Producția „Oprah” Monsters și Citizens Alike Erick Oh
  • „Yes-People” A CAOZ și Hólamói Producție Gísli Darri Halldórsson și Arnar Gunnarsson

Cel mai bun scurtmetraj live

  • „Feeling Fun” este produs de Doug Roland Films, Doug Roland și Suzanne Rosinski
  • „The Letter Room”, film olandez slash, Mad Gene Media și Topic Production Elvira Lind și Sofia Sondervan
  • „Prezentul” este un film palestinian produs de Farah Nabulsi
  • „Two Distant Strangers” este un hoț murdar produs de Travon Free și Martin Desmond Roe
  • A MINA Films și KM Production Tomer Shushan și Shira Hochman

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *