Primul sfert de finală al Ligii Baltice îl așteaptă acasă pe tineret Vlora

La grupa de vârstă U-15, Flora a terminat pe locul trei în Grupa A, adunând cinci puncte în cinci meciuri. Drept urmare, echipa de tineret a Estoniei s-a confruntat în sferturile de finală cu FS Meta, care a terminat pe locul al doilea în Grupa B. Naționala Letoniei a obținut mai multe victorii cu scoruri mari în faza subgrupelor, dar a înregistrat și o înfrângere și un egal.

La Sportland Arena, astăzi, 17 aprilie, fluierul de deschidere a primei manșe din sferturile de finală va suna la ora 15:00, iar meciul va fi transmis în direct. Canalul de YouTube Flora.

Meciul retur dintre cele două echipe va avea loc pe 1 mai de la ora 14:00 la Riga.

Cele mai bune echipe baltice vor fi stabilite la categoriile de vârstă U16 și U15. La ambele categorii de vârstă, cei mai buni tineri jucători ai țărilor s-au confruntat în faza subgrupelor: la competiție au luat parte echipele Estoniei, Letoniei și Lituaniei care au terminat în primele patru în campionatul intern sezonul trecut. Astfel, un total de 12 echipe au participat la fiecare grupă de vârstă.

Atât la grupele de vârstă U-15, cât și la U-16, 12 echipe au fost împărțite în două subgrupe, iar în faza subgrupelor, echipele s-au întâlnit o dată. După încheierea meciurilor din grupă, cele mai bune patru echipe din fiecare grupă s-au calificat în sferturile de finală. Până acum, printre echipele estoniene, FC Nõmme United și-a asigurat un loc în semifinale, învingându-l pe SK Super Nova (Letonia) în două meciuri. Viimsi MRJK Punane a început și sferturile de finală cu succes învingându-și colegii de la Kaunas Žalgiris (Lituania) cu 5:1 în primul meci.

READ  Johnny Sexton: Căpitanul Irlandei, suspendat pentru trei meciuri, dar disponibil pentru Cupa Mondială de Rugby | Știri Rugby Union

Calendarul meciurilor și rezultatele pot fi vizualizate pe site-ul ligii baltic-league.com.