Puk a ajuns în semifinale în Franța, iar Gama a devenit campion al Suediei | Baschet

Puk a ajuns în semifinale în Franța, iar Gama a devenit campion al Suediei |  Baschet

Printre baschetbalistele estoniene care joacă în străinătate, Mylis Bok a ajuns săptămâna trecută în semifinale cu echipa sa feminină din Franța, iar clubul de acasă al Martei Illeri Jama, Södertälje, a fost încoronat pentru a 25-a oară campioană a Suediei.

Myles Bock și Tarbes, care au trecut în Liga Franceză la finalul sezonului, s-au calificat în semifinale când l-au învins pe Borg, care a terminat pe locul al doilea în campionatul principal, cu trei puncte la finalul celor două meciuri. În timp ce au câștigat meciul de deschidere al seriei cu scorul de 87:69 acasă, au pierdut în returul de săptămâna trecută în fața adversarei cu scorul de 83:98, însă naționala feminină a Estoniei a luat punctele.

Bok a jucat 15 minute în cel de-al doilea joc al seriei și a strâns trei puncte (două 0/1 și trei 1/4), trei recuperări, un turnover și cinci faulturi personale Pentru tarbe, a fost Carla Leite, care a marcat 26 de puncte , Mary și Paul Fobosi au adăugat 18 puncte, 6 recuperări și 3 blocaje, iar Dominic a adăugat lui Malunga 16 puncte și 7 recuperări.

Poch, în vârstă de 31 de ani, a înregistrat o medie de 7,6 puncte, 4 recuperări și 1,4 pase decisive în 16,4 minute în cinci meciuri din Ligue 1 până acum. Estonul a tras 52,9 la sută la două puncte și 35,3 la sută la trei puncte.

Meciurile de semifinale se vor desfășura și cu un total de două meciuri și doar cu echipa de pe locul șapte. Își drese glasulTarps, care a ajuns la turneu, se va întâlni cu Landes Basket, care a terminat pe locul al treilea în turneul principal printre cei patru și este unul dintre fostele cluburi locale ale lui Buk. Meciurile vor avea loc pe 2 și 5 mai.

READ  (P) Învățarea online - un motiv de argint pentru pandemie

Marta Ellery Gama și Södertälje au câștigat campionatul suedez de anul acesta cu o victorie cu 3-0 săptămâna trecută, când au învins-o pe Lulea Basket într-o finală de trei meciuri. În jocul de deschidere al seriei finale de marți, numerele câștigătoare ale lui Södertälje au fost 82:73, în al doilea joc de joi 73:67, iar victoria a fost oficializată duminică cu numere de 81:72. Tânărul estonian nu a ajuns pe teren în nicio finală.

În acest sezon în Premier League suedeză, indicatorii medii ai jucătorului eston în vârstă de 18 ani au fost de 8,3 minute, 1,3 puncte, 1,5 recuperări și 0,5 furturi în 23 de meciuri. Procentul de tir în două puncte la stație a fost de 32,3, iar procentul de tir în trei puncte a fost de 20 la sută. Turneul din acest an a fost al douăzeci și cincilea din istoria clubului.