Rezultate fotbal la Jocurile Olimpice de la Tokyo: Mexicul șochează Franța; Richarlison a marcat un hat-trick în victoria Braziliei în fața Germaniei

Fotbalul olimpic masculin are loc la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, iar runda de deschidere a meciurilor a dat rezultate surprinzătoare, Franța și Germania suferind ambele înfrângeri grele. Mexic a depășit Franța în Grupa A, în timp ce Germania nu a reușit să-și revină împotriva Braziliei într-un meci interesant de șase goluri în Grupa D.

Japonia, țara gazdă, a obținut prima victorie, în timp ce Australia a învins Argentina, iar Egiptul a rămas ferm la excluderea Spaniei în Grupa C. Noua Zeelandă și România au câștigat și Grupa B într-o zi de deschidere interesantă.

Să ajungem din urmă la rezultatele rundei de deschidere și la pachet.

Grupa 1: Franța tulburată

Marele rezultat al zilei a fost victoria Mexicului cu 4-1 în fața Franței cu Alexis Vega și Sebastian Cordova, punându-l pe Altree înainte cu două goluri înainte ca Blues să facă diferența prin André-Pierre Gignac – vedeta echipei mexicane Tigres – – cu un lovitură de pedeapsă.

Eforturile târzii ale lui Aurel Antona și Eduardo Aguirre au completat înfrângerea oamenilor lui Jaime Lozano la Tokyo, șocându-i pe franceză înainte de a înfrunta Africa de Sud la Saitama. Există puțină marjă de eroare acum și performanța nu a fost deloc încurajatoare, deoarece Franța arăta de fiecare dată ca o echipă adunată cu candidați departe de prima alegere după lupta jenantă a Federației Franceze de Fotbal de a distribui convocarea.

READ  La 60 de mile de Ucraina, Biden vede criza refugiaților în Polonia | Știri, Sport, Locuri de muncă

Pe de altă parte, golul lui Takefusa Kubo din minutul 71 a oferit Japoniei victoria de sărbătorit în ciuda absenței fanilor de pe stadionul din Tokyo.

Grupa D: Barnstorming Brazilia

După emoția de ieri în meciurile feminine pline de goluri, a venit rândul Braziliei la Yokohama, când Richarlison a marcat un hat-trick în primele 30 de minute înainte ca Germania să încerce să-și revină.

Nadim Amiri și apoi Ragnar Ache au luat conducerea cu 3-2 în urmă cu puțin peste cinci minute, dar brazilienii și-au consolidat conducerea prin Paulinho la moarte și au ieșit cu o victorie importantă cu 4-2 înainte de a înfrunta Coasta de Fildeș și Arabia Saudită înainte de finalul meciului. anotimpul. faza grupelor.

Ivorienii au ieșit învingători împotriva saudiților, în timp ce l-au smuls pe câștigătorul Frank Kesey pe Stadionul Internațional Yokohama pentru a termina pe locul al doilea în grupă, cu șansele de a câștiga sud-americanii după ce s-au confruntat deja cu Germania.

Grupa C: Australia pierde în fața Argentina

Un alt rezultat surprinzător a fost victoria cu 2-0 a Australiei în fața argentinienilor, ceea ce face acum calificarea și mai dificilă, cu cât egalul Spaniei cu Egiptul menține lucrurile interesante în această grupă pe care Larrugita a fost favorită în frunte.

Lachlan Wells și Marco Tellio i-au provocat daune australianului la Sapporo, în timp ce spaniolii nu au reușit să treacă de Egipt și i-au pierdut pe Oscar Mengueza și Dani Ceballos din cauza accidentărilor din prima repriză, deoarece profunzimea echipei lui Luis de la Fuente era deja testată.

Spania va întâlni Australia după aceea, cu Argentina la capătul grupei, într-o confruntare care s-ar putea dovedi decisivă pentru ambele țări.

READ  Dahiya Ravi, Bajrang Punya sunt printre candidații la prima medalie; Naveen luptă pentru Bronze Sports News, Firstpost

Grupa B: Noua Zeelandă și România câștigă

Se poate spune că nu este la fel de interesantă ca munca grupului A și D.

Noua Zeelandă și România nu se vor întâlni până în runda finală a meciurilor, iar ambele își vor asigura cu siguranță locurile eliminatorii înainte de următoarea rundă de meciuri de la Kashima înainte de a se confrunta cu Sapporo.