România uimește Turcia la Campionatul masculin EuroVolley 2023

Ierusalim: Naționala României a obținut o victorie șoc cu 3-2 în fața Turciei, campioană a Ligii Europene de Aur, la Campionatul European de volei masculin din 2023.

Aceasta este a doua înfrângere în două meciuri pentru Turcia. Pe de altă parte, România a câștigat pentru prima dată după două înfrângeri în grupa D, formată din șase echipe, la Shlomo Group Arena din Tel Aviv-Yafo, Israel.

România a câștigat primul set cu 25-22 datorită șuturilor lui Marian Bala, apoi punctele lui Pederhan Bulbul au ajutat echipa turcă să riposteze cu 18-25 de secunde.

Momentul a revenit României, care a câștigat setul trei cu 25-21, cu o contribuție importantă a lui Alexandru Rata, dar Mirza Lagumdzia i-a inspirat pe turci să revină dintr-un deficit de 15-19 pentru a răsturna setul patru cu 25-23.

În setul decisiv, Rata și Bala au fost la cel mai bun punct pe drumul spre 17-15, Rata ajungând la înălțimea câștigătoare.

Rata a condus Romania cu 29 de puncte, in timp ce Bala a adaugat 19 puncte. Borutay Subasi s-a clasat pe primul loc în topul marcatorilor din Turcia, cu 19 puncte.

Mai târziu în seară, Grecia a realizat o conversie impresionantă împotriva Portugaliei pentru a câștiga prima lor victorie în grupă, 22-25, 19-25, 25-20, 25-16, 15-12.

Atacurile lui Alexandre Ferreira și Jose Bento au ajutat Portugalia să câștige primele două seturi, dar Grecia a revenit major datorită imparabilului Dimitrios Mouklias, care a înscris 28 de puncte în total.

Giorgos Petris a adăugat Greciei 17 puncte, inclusiv șapte puncte. Cele 22 de puncte ale lui Ferreira nu au fost suficiente pentru Portugalia.

Singurele două echipe neînvinse din Grupa D, campioana olimpică a Franței și gazda Israelului, se vor întâlni sâmbătă, în timp ce Turcia va juca cu Grecia.

READ  Am testat 5G în România, iar primele rezultate au fost neașteptate pentru mine

Celelalte trei grupe se joacă în Italia, Bulgaria și Macedonia de Nord. Primele patru echipe din fiecare grupă se califică în optimile de finală, care vor avea loc în Italia și Bulgaria.