România urmărește Polonia

A doua zi de competiție a Cupei Tineretului de la Sarajevo din 2023 a adus și lupte incitante.

Prima medalie de aur a revenit Canadei. În finala categoriei sub 81 kg, Jumber MELADZE a fost învins de judoka local Lazar ŽDRALE. Dusan Grahovac (SRB) și Jason Aoki (Franța) au câștigat medaliile de bronz.

Acesta este primul meu aur și cel mai bun rezultat al meu în Cupele Europene pentru juniori de până acum. Competiția a fost foarte dură, cu adversari foarte buni. Sunt mulțumit de rezultatul primei mele vizite la Sarajevo,

a spus Jumber MELADZE după ceremonia de premiere.

Judo românesc ține treaba bună de ieri. După ce a câștigat două medalii de aur, una de argint și una de bronz în prima zi, numărul de medalii pentru România a crescut astăzi. În finala categoriei până la 48 de kilograme, Giorgia Haggiano și-a învins-o pe compatriota Laura Bogdan.

Suntem fericiți și mulțumiți de medalia de aur. Deși Georgia a luptat împotriva unui compatriot în meciul final, este atât de obișnuită datorită duelurilor frecvente din campionatele naționale,

A spus Bodo Roland, antrenorul Giorgiei Haggiano, campioană europeană la cadeți din 2018.

Sper din tot sufletul că aceasta va fi calea corectă către succes și medalii în competiția pentru adulți,

a adăugat Roland.

Performanța excelentă a judokaului român de la Saraievo a fost completată cu medalia de aur câștigată de Rares ARSENIE la categoria -90 kg.

Ne așteptam ca concurența să fie puternică. Cu toate acestea, suntem mulțumiți de rezultatele bune pe care le-am obținut. Cred că am făcut o treabă grozavă la Sarajevo.

a confirmat Arsenie.

În ciuda faptului că au câștigat patru medalii de aur, românii nu au fost cea mai bună națiune la turneu. Cu cinci medalii de aur, una de argint și trei de bronz, polonezii au încheiat competiția ca cea mai bună echipă.

READ  Profiturile RBI după impozitare în România au scăzut cu 18,5% față de anul anterior în 2020

Grzegorz TERESINSKI a dominat clasa +100 kg iar Kinga CHMIELEWSKA a fost cea mai bună la clasa -57 kg.

Datorită victoriei Nikolinei Nechavic la categoria -52 kg, Serbia a încheiat competiția cu două medalii de aur și a treia cea mai de succes echipă la Cupa de juniori de la Sarajevo la Euro 2023.

Concurenții au fost bine pregătiți și motivați, așa că sunt deosebit de fericit că am câștigat medalia de aur,

spuse Njavech.

În următoarele trei zile, Tabăra de antrenament pentru juniori EJU va avea loc la Saraievo.

Deja în mai, Bosnia și Herțegovina va găzdui din nou Cupa Europei. Cupa Europeană de seniori va avea loc în estul Saraievo în perioada 20-21 mai.

Autor: Thea Quinn