S-au dezvăluit scurtmetrajele care se întrec pentru Palme de Aur la Cannes

a fost 2021

de

Zece filme vor fi prezentate pe Croisette în iulie pentru Concursul de scurtmetraj, în timp ce selecția Cinéfondation cuprinde 17 filme.

strămutat Scris de Samir Karhouda

Identități ale celor zece scurtmetraje din Palme de Aur în 74Al zeceleaFestivalul de Film de la Cannes (6-17 iulie) și 17 filme de la școlile de film din cadrul Cinéfondation Distribuția (regizată de opt femei și nouă bărbați) tocmai a fost dezvăluită. Juriul, format din jumătate bărbați și jumătate femei, include un regizor tunisian Kawthar bin Haniyeh, colega ei suedeză (de asemenea, actriță) Tova NovotnyProducător francez de filme Alice WinokourColega ei, regizorul francez Nicholas Pariser, și omologii lor Sameh Alaa (Egipt) și Carlos Muguero (Spania).

(Articolul continuă mai jos – informații despre afaceri)

Concurs de scurtmetraj

North Bowl (polul Nord) – Maria Absheviska (Macedonia de Nord / Serbia)
Nicăieri (strămutat) – Samir Karahouda | (Kosovo)
E la pământ (în sol) – Casper Kielsen (Danemarca)
ortodonție Muhammad Reza Mejni (Iran)
cuvinte corecteAdrien Moise Doolin (Franţa)
noapte înnorată (prin ceață) – Diogo Salgado (Portugalia)
astronomic Carlos al II-lea (Brazilia / Franța)
Toate cRânduri Eun lume Tang Yi (Hong Kong)
cer august (August Sky) – Jasmine Tenucci (Brazilia / Islanda)
Xue Yun (Absența) – Wang Lu (China)

Cinéfondation Selecţie

băiat billy Sasha Amaral – Universitatea Națională de Arte (Argentina)
Poveștile scurte de dragoste sunt răspândite în tot orașul (Povești de dragoste pe drum) – Karina Gabriella Dassofino – UNATC “IL CARAGIALE” (România)
salamandră (salamandră) – Theo Deggin – INSAS (Belgia)
Monștrii din jur (monștri printre noi) – Natalia Dorsevich – Școala Națională de Film Poloneză din Ód (Polonia)
Oyogeruneko (pisică Din adâncurile mării) – Huang Mingluo Universitatea de Arte Musashino (Japonia)
Cealalta jumatate Lina Kalchiva – NFTS (Marea Britanie)
HABIKOR (Vizită de noapte) – Mia Kaplan – Școala de film și televiziune Steve Tisch, Universitatea din Tel Aviv (Israel)
Bill și Joe Go Duck Hunting Oden Lincoln Vogel – Universitatea din Iowa (SUA)
Frida Alexandra Odic – DFFB (Germania)
Cizme roșii (Cizme roșii) – Anna Podskalska – FAMU (Republica Cehă)
căderea rapidului (Căderea lui Swift) – Gonzalo Quincos – ESCAC (Spania)
Loc de muncă în construcție Rodrigo Ribeiro Academia Internațională de Film (Brazilia)
M-120. Căști Oliver Rudolph – SZFE (Ungaria)
Minte libera (barbati liberi) – Oscar Kristen Veneson Școala Daneză de Film (Danemarca)
Regele Max Adèle Vincent-Crasson – La Femise (Franța)
Sfânt robotLucas von Berg Academia de film din Baden-Württemberg (Germania)
greier Yoon Daewon – Universitatea Națională de Arte din Coreea (Coreea de Sud)

(Articolul continuă mai jos – informații despre afaceri)

(tradus din franceză)

READ  Special pentru sezon: Cadouri de Crăciun din România (de cumpărat online)

Ți-a plăcut să citești acest articol? Vă rugăm să vă înscrieți la newsletter-ul nostru pentru a primi mai multe articole de acest gen chiar în căsuța de e-mail.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *