Sinner a pus capăt domniei lui Djokovic la Australian Open | Tenis

Sinner a pus capăt domniei lui Djokovic la Australian Open |  Tenis

La simplu masculin de la Australian Open, a patra cap de serie Jannik Sinner (al patrulea la ATP) a fost primul care a câștigat un loc în finală, învingând numărul unu mondial Novak Djokovic în primele patru.

Sinner a condus cu 5-1 după o pauză în primul set și a câștigat primul set cu 6-1. În al doilea set, italianul a reușit încă o dată să spargă de două ori racheta numărul unu mondial și a câștigat în cele din urmă setul cu 6:2.

Al treilea grup s-a dovedit a fi cel mai echilibrat. Niciunul dintre jucători nu a renunțat la minge și a fost nevoie de un meci final rapid pentru a determina câștigătorul, Sinner luând punctul de meci la 6:5, dar nu a putut fi obținut pentru victorie. Djokovic a luat apoi trei puncte consecutive și a câștigat și setul.

În setul patru, Siner nu a lăsat nicio ocazie distinctă sârbului și a câștigat meciul, care a durat aproape trei ore și jumătate, cu scorul de 6:1, 6:2, 6:7 (6), 6: 3.

Sinner a servit nouă ași, a făcut 31 de ași și 28 de erori neforțate în timpul meciului. A reușit să obțină cinci din 11 puncte de break. Djokovic a avut șapte ași, 32 de puncte de break și până la 54 de erori neforțate. Totodată, numărul unu mondial nu a primit nici un punct de break în timpul meciului.

Sinner a pus capăt seriei de 33 de victorii consecutive a lui Djokovic la Australian Open, ultima dintre acestea fiind victoria sa asupra numărului unu mondial la Australian Open în 2018. Sinner este, de asemenea, cel mai tânăr finalist la simplu masculin din Australia de la Djokovic în 2008 și primul italian. jucător să ajungă în finală.Absolut.

READ  'Top G' arestat într-o închisoare din România - iată ce s-a întâmplat în continuare

În ciuda înfrângerii, Djokovic rămâne pe primul loc în lume. Einer poate urca pe locul trei, dar pentru a face acest lucru trebuie să câștige finala duminică. În finală, el va înfrunta fie capul de serie al treilea Daniil Medvedev (ATP nr. 3), fie capul de serie al șaselea Alexander Zverev (ATP nr. 6).