şoc! Planul lui Guardiola s-a prăbușit și puterea de la Manchester este amenințată de schimbare – Soccernet.ee

şoc!  Planul lui Guardiola s-a prăbușit și puterea de la Manchester este amenințată de schimbare – Soccernet.ee

Cea mai mare surpriză din meciurile de miercuri seara din Premier League engleză s-a născut la Birmingham, unde localul Aston Villa a învins Manchester City cu 1:0. Campioana apărătoare nu a obținut nicio victorie pentru al patrulea meci consecutiv din ligă, ceea ce înseamnă că Manchester United, care suferă de probleme interne, a urcat pe tabel în ciuda tuturor. United au învins-o pe Chelsea cu 2-1 într-un meci interesant.

Villa pusese deja mingea în plasa lui City în prima repriză, dar înainte de centrarea lui Lucas Digne și lovitura de cap a lui Douglas Luiz, mingea abia trecuse linia de final. Echipa gazdă a atacat în mod clar mai bine în prima repriză, pentru că în timp ce City a avut doar două lovituri, Villa a avut până la 13. Acesta este un record personal negativ pentru antrenorul City, Pep Guardiola – pentru Guardiola, care anterior antrenase Barcelona și Bayern Munchen, aceasta a fost jocul lui. 535 în ligile de top ale Europei, dar niciodată înainte nimeni nu a mai lovit atât de multe lovituri împotriva echipelor lor în prima repriză.

În repriza secundă totul a continuat în aceeași ordine de idei, adică City a avut posesia mingii, dar Villa urmărea golul. În cele din urmă, City nu a avut șuturi în a doua repriză, în timp ce Villa a avut aceleași 22. Unul dintre ei a lovit și poarta când șutul lui Leon Bailey în minutul 74 a sărit de apărători și a intrat în plasă pentru Ederson. Victoria cu 1-0 l-a ridicat pe Villa pe lângă City pe locul trei în clasament, la doar patru puncte în spatele liderului Arsenal. Între timp, Unai Emery a câștigat prima sa victorie în carieră împotriva lui Guardiola în doar a 14-a încercare ca antrenor principal.

READ  Swiatek a început Australian Open cu o victorie | Tenis

City, care se mulțumise cu o egalitate în ultimele trei etape, a mers fără puncte pentru al patrulea meci consecutiv din ligă, ultimul dintre care a fost în primăvara lui 2017, în timp ce ritmul era exact același atunci, trei egaluri și un pierderi. În weekend, ei joacă în deplasare împotriva nou-veniților din Premier League Luton Town și, în lumina acestui meci, merită remarcat faptul că ultima serie de cinci meciuri fără victorie a lui Manchester Blue datează din toamna anului 2009. Atunci au fost extrase șapte meciuri de ligă. .

Spre deosebire de City, Manchester United a reușit să-și creeze o mulțime de ocazii acasă, dar a avut dificultăți în transformarea lor. Deja în minutul nouă a fost acordată o lovitură de pedeapsă, dar portarul lui Chelsea, Robert Sanchez, a reușit să blocheze șutul slab al lui Bruno Fernandes. Zece minute mai târziu, și el a fost neputincios și Scott McTominay l-a pus pe United în avantaj.

Numărul așteptat de goluri în prima repriză pentru United a fost de 2,78 și nicio echipă din Premier League nu a avut rezultate mai bune în acest sezon, dar atacantul lui Chelsea, Cole Palmer, a egalat în minutul 45. Dar în repriza a doua, United a continuat același stil, a marcat 28 de șuturi și victoria a fost sigilată când McTominay a reușit cu capul pentru a doua oară centrarea lui Alejandro Garnacho în minutul 69. În mod surprinzător, United se află acum la doar trei puncte în spatele lui City în clasamentul ligii, ambele echipe fiind egale din punct de vedere al numărului de învinge.

READ  Singaporezii câștigă titlurile masculine și de dublu mixt la Campionatele Mondiale de tenis de masă din Antalya

Liverpool, rămas pe linia a doua a tabelului, a obținut și ea o victorie învingând echipa gazdă cu 2-0 în returul condus de Chris Wilder, care a revenit să conducă Sheffield United. Bournemouth, care a învins Crystal Palace în deplasare cu același scor, s-a îndepărtat de pe ultimele trei locuri în clasament, în timp ce Brighton și-a transformat înfrângerea 0:1 în fața lui Brentford într-o victorie de 2:1 acasă și și-a asigurat poziția în top. zece. Cea mai mare victorie a serii a fost un șoc pentru Fulham, care a fost cu până la 5-0 mai bun decât Nottingham Forest. Raul Jimenez și Alex Iwobi au marcat fiecare câte două goluri.