Sprintul puternic al lui Real a câștigat a doua victorie în fața Greciei, făcând istorie la Berlin | Baschet

Sprintul puternic al lui Real a câștigat a doua victorie în fața Greciei, făcând istorie la Berlin |  Baschet

În EuroLeague Baschet, Real Madrid, liderul clasamentului, și-a încheiat călătoria în Grecia cu două victorii când a învins, joi, Panathinaikos al Greciei la 90:78. Berlinul a fost martor la două expoziții personale remarcabile în același timp.

Două zile mai târziu, Real Madrid (12-1), care a învins marți pe Olympiacos la Pireu, s-a trezit cu un deficit de trei puncte la începutul reprizei secunde, dar a răspuns cu un avans de 22-1 în prima repriză și a stins speranțele echipei. Echipa gazdă (6-7).

Mario Hezonja, care a lovit jumătate din 26 de șuturi de la distanță, a înscris 19 puncte și a reprezentat clubul grec în primăvara lui 2021. A primit ovații de la suporterii echipei gazdă după meci. Gabriel Deck a adăugat 16 puncte, iar Kendrick Nunn a marcat 20 de puncte în prima repriză pentru Panathinaikos, dar a adăugat doar patru puncte în a doua repriză.

Istanbul Anadolu Efes (7-6) a învins-o pe deplasare pe Alba Berlin (2-11) 97-89 într-un joc în care Shane Larkin și Johannes Thiemann au avut un joc care va intra în cărțile de istorie: Larkin a marcat 32 de puncte (14 /9) din teren), patru recuperări, patru pase decisive și trei furturi, Thieman 31 de puncte (12/15 tiruri), șase recuperări, trei pase decisive și două furări; Vedeta clubului turc a primit un indice de eficiență de 41 de puncte de rating, în timp ce campioana mondială a primit 40. Niciodată până acum în niciun meci din Euroliga jucătorii echipelor adverse nu au obținut mai mult de 40 de puncte de rating.

Olimpia Milano (4-9) a condus cea mai mare parte a meciului pe deplasare cu Partizan Belgrad (7-6) și a condus cu 60-45, dar Partizan a încheiat sfert-ul trei cu un avans de 12-0, permițând oaspeților să marcheze șapte goluri. punct în ultima perioadă și în cele din urmă a câștigat cu 82-69. Kevin Punter a marcat 19 puncte pentru câștigători, iar Bruno Caboclo a marcat 16 puncte. Partizan a câștigat trei meciuri la rând, iar Olimpia a pierdut ultimele trei.

READ  De două ori de sub elefant: Gazdele, care au terminat pe locul nouă în sezon, se ridică uimitor din cenuşă în Africa (+ Africa de Sud) - Soccernet.ee