Știri despre fotbal: Zurich Mets învinge Sion, Rapid Kite ocupă locul trei în România | Știri

Știri despre fotbal: Zurich Mets învinge Sion, Rapid Kite ocupă locul trei în România |  Știri

Campioana Elveției, FC Zurich, care îl laudă pe internaționalul eston Karol Mets printre rândurile lor, a câștigat duminică prima lor victorie în ligă a sezonului, cu 1-0 în deplasare împotriva Sionului, grație unui gol în minutul al optului al lateralului congolez Jonathan Okita. Zece minute mai târziu, părea că gazdele au egalat, dar arbitrul asistent video (VAR) a exclus golul lui Nathaniel Santin.

Zurich a ratat o ocazie de aur de a câștiga când a primit o lovitură de pedeapsă în minutul 75, dar Antonio Marchesano a ratat o lovitură de pedeapsă. Cu toate acestea, Mets au reușit să reziste pentru o victorie atât de necesară. FC Zurich este încă la șase puncte în spatele tabelului după 14 meciuri, cu următorii lor rivali, Arsenal, liderul Premier League în Europa League, joi.

În prima divizie a României (Liga I), fundașul internațional eston al FCSB Jonas Tam a marcat finalul seriei de victorii în patru meciuri consecutive cu o înfrângere cu 2-1 în deplasare cu FC Universitatea Cluj.

FCSB a fost cu 2-0 în prima repriză, grație golurilor lui Mamadou Thiam și Ioan Filip. Echipa lui Tam nu a găsit o modalitate de a reveni în joc, chiar și după ce Clujul a fost redus la zece oameni în minutul 57 prin demiterea mijlocașului brazilian Romario Perez. Echipa lui Tam a reusit sa reduca golul in minutul 86 de catre Andre Cordia, dar s-a dovedit prea putin si prea tarziu. Tam, care a debutat cu FCSB, a fost avertizat în minutul 81, potrivit unui raport al Soccernet.ee.

FCSB are 20 de puncte din 14 meciuri până acum în acest sezon și este pe locul șapte în clasamentul din Liga I, deși are jocuri în mână față de majoritatea celorlalte echipe din divizie. Clujul este al treilea cu 28 de puncte din 14 meciuri jucate.

READ  Operatorul portuar Socep dezvoltă un nou terminal de cereale în portul românesc Constanța

Au fost vești mai bune în altă parte în Liga României pentru mijlocașul ofensiv eston Matthias Keit, a cărui echipă Rapid București s-a impus acasă cu 2-1 împotriva CFR Cluj datorită a două penalty-uri. Christian Sabonaro a adus Rapide în avantaj cu o lovitură de pedeapsă în minutul 36, doar că Carlo Mohar a dat egalitatea CFR-ului la nouă minute în repriza secundă. Apoi, Marko Dujandzic a transformat a doua lovitură de pedeapsă pentru gazde în meci pentru a asigura cele trei puncte. Victoria îl menține pe Rapid pe locul doi, crescându-și avansul în trei puncte până la patru puncte, chiar dacă echipa lui Kate a mai jucat două meciuri.

În Premier League armeană, fundașul din Tallinn, Nikita Baranov, nu a făcut o apariție la victoria cu 1-0 în deplasare a lui Yerevan Pionik împotriva lui Noah în acest weekend. O rafală recentă de performanțe bune a făcut ca Pyonek să ocupe acum locul al patrulea în Prima Divizie a Armeniei, cu 24 de puncte din primele 12 meciuri ale sezonului.

Urmăriți știrile ERR pe Facebook Si Stare de nervozitate Și nu ratați nicio actualizare!