Strâmtorarea inimii pentru Lee Halfpenny după accidentarea în câștigarea de 10 ori a Țării Galilor asupra Canadei

Fundașul din Țara Galilor Les Halfpenny începe o cursă care a dus la o accidentare gravă la genunchi împotriva Canadei.

Stu Forster / Getty Images

Wayne Bivac din Țara Galilor a învins Canada cu 68-12, dar a pierdut fostul fundaș al Lions, britanic și irlandez, Les Halfpenny, după o accidentare gravă la genunchi, în apariția sa de 100 de teste.

Țara Galilor a făcut 10 încercări, inclusiv un dublu la mijlocul terenului Tomos Williams și scorul la debutul său de la aripa Tyne Basham – unul dintre cei cinci jucători a debutat la nivel internațional de Bivac.

Dar victoria de pe stadionul Cardiff al Principatului a fost afectată de accidentarea lui Hafbeni.

Tânărul de 32 de ani – care are 96 de capete pentru Țara Galilor (și încă patru pentru Lions) – și-a rupt ACL-ul la debutul său în prima rundă în primul minut al meciului și a suferit.

Leigh Halfpenny face semn către mulțime când este scos de pe teren cu un buggy după ce și-a rănit genunchiul.

Stu Forster

Citeste mai mult:
* Joey Carbery, câștigător al Kiwi, câștigă din nou Irlanda în Rugby Test pentru a învinge Japonia
* Duo-ul de antrenor al echipei naționale de rugby feminin australiene demisionează după un „limbaj inacceptabil”.
* Leii britanici și irlandezi au deschis turneul din Africa de Sud cu o mare victorie asupra leilor
* All Blacks vs Tonga: Ian Foster merge să vâslească adversarii din Insula Pacificului „în pericol”

Bivak a spus mai târziu că dressing-ul lui Halfpenny i-a lăsat pe colegii săi spulberat, dar el a „susținut cu siguranță” fundașul pentru a reveni la Test Arena.

„A fost un șoc pentru toată lumea, nu-i așa? La mai puțin de un minut de la meci”, a spus Bivak.

READ  Fostul șofer de raliu și cititor de hărți Lehar Leno a murit
Antrenorul din Noua Zeelandă, Wayne Bivak.  (fișier imagine).

Paulo Bruno / Getty Images

Antrenorul din Noua Zeelandă, Wayne Bivak. (fișier imagine).

Tocmai a coborât dintr-un picior și și-a răsucit genunchiul. Nu vom ști cât de rău este până nu va fi scanat și va fi încă din săptămâna viitoare.

„A fost rupt, dar vorbește acum cu băieții din vestiar. Se află la al 100-lea meci de test și a știut imediat că a făcut ceva. Nu știm cât de rău a fost.

Dar Bevak a spus că Halfbeni, în vârstă de 32 de ani, era un „tânăr hotărât”.

„Vrea să joace 100 de meciuri pentru țara sa, precum și 100 de meciuri de testare cu cele jucate de Lions.

„Este încă condus, încă simte că poate face ceva pentru țara sa. În timp ce pune asta în prim plan, nu am nicio îndoială că va reveni din nou”.

Pumas Pep România

Argentina s-a agățat de Campionatul de Rugby All Blacks cu o victorie dură cu 24-17 asupra României în divizia a doua de la București sâmbătă (ora Noua Zeelandă, duminică).

Atacantul lui Pumas, Mario Ledesma, a controlat după ce Rodrigo Bruni și Santiago Cordero au încercat în prima repriză și le-au acordat un penalty de 17-9 în prima repriză.

Însă veterana prostituată a României, Eugene Capatana, s-a prăbușit în încercarea celei de-a doua vrăji, iar fundașul fundaș Ionel Meliente – care joacă în divizia a treia a Franței – a înscris al patrulea penalty din joc pentru a remarca scorul cu 17-17.

Argentina a trebuit să se bazeze pe o încercare deturnată a supleantului Juan Martin Gonzalez, în vârstă de 20 de ani, de a-i împiedica pe români – antrenați de fostul antrenor al Angliei și Scoției, Andy Robinson – să ia o parte din pradă.