Swiatek, care a salvat trei puncte de meci, a învins-o de data aceasta în finală pe Sabalenka Tenis

Swiatek, care a salvat trei puncte de meci, a învins-o de data aceasta în finală pe Sabalenka  Tenis

Cea mai înaltă categorie a turneului WTA de la Madrid a fost câștigată de numărul unu mondial Iga Swiatek, care a învins-o pe Aryna Sabalenka (numărul doi WTA) într-o revanșă a finalei de anul trecut, de data aceasta 7:5, 4:6, 7:6. (7).

Primele două jocuri ale meciului de mare profil i-au văzut să-și rupă serviciul imediat, apoi fiecare dintre ei și-a ținut serviciul până la al 11-lea joc, când Swiatek și-a rupt serviciul la a doua șansă și apoi a luat primul set, care a durat mai mult de un ora. În al doilea set, Sabalenka a condus cu 2:0 și 3:1, dar i-a permis numerei unu mondial să-și rupă serviciul imediat în ambele cazuri. În ciuda acestui fapt, a spart din nou în al zecelea joc și a condus meciul la un set decisiv.

La 6:5, Sabalenka a avut două puncte de meci la serviciul lui Swiatek în setul al treilea, dar polonezul le-a salvat pe amândouă. A făcut-o din nou în finala rapidă la 6:7 și apoi a câștigat cele trei puncte consecutive care i-au adus în sfârșit titlul. Setul decisiv a durat 80 de minute, iar întregul meci a durat trei ore și 14 minute, de asemenea, cea mai lungă finală WTA a sezonului de până acum.

Swiatek, în vârstă de 22 de ani, a câștigat al 20-lea titlu în carieră și al treilea în acest sezon, devenind cea mai tânără jucătoare care a ajuns la 20 de titluri WTA de la Caroline Wozniacki în 2012.

De la înfrângerea de anul trecut cu Sabalenka la Madrid, polonezul a câștigat șapte finale consecutive. Meciurile head-to-head sunt acum șapte și trei pentru Swiatek, iar anul acesta a fost prima lor întâlnire. Anul trecut, belarusul a pierdut în finală cu 6:3, 3:6, 6:3.

READ  Orange România lansează oferte convergente, integrează serviciul TV – Digital TV Europe

„Mulțumesc Arina, pentru că mereu mă motivezi și mă forțezi să fiu o jucătoare mai bună. Întotdeauna este greu să joc împotriva ta”, și-a lăudat Swiatek adversarul după victorie. „Mai mult de trei ore, este mult timp”, a spus Sabalenka, râzând. „Sper că ne putem recupera pentru următorul turneu”.