Tonga ocolește Hong Kong-ul pentru a se califica la Cupa Mondială

(Reuters) – Tonga s-a calificat la Cupa Mondială de Rugby de anul viitor după ce a învins Hong Kong cu 44-22 pe Australia’s Sunshine Coast sâmbătă.

Sonatani Takulwa a marcat un hat-trick în încercarea de a termina pe ultimul loc în Grupa B, unde Tongon se va confrunta cu campioanele în actualitate Africa de Sud, Irlanda, Scoția și România.

Hong Kong, care nu a participat niciodată la Cupa Mondială, s-a alăturat unui turneu cu patru echipe alături de Kenya, Statele Unite și Portugalia pentru a termina ultimul în turneul desfășurat în Franța.

Înregistrați-vă acum pentru a obține acces gratuit nelimitat la Reuters.com

„Sunt destul de norocos să obțin acele trei încercări, dar nu am fost doar eu, a fost din toți băieții, iar să câștig a fost o mare ușurare”, a spus Takulua.

Tonganii au dominat pe tot parcursul, văzând două ocazii de deschidere care au fost răsturnate de VAR înainte ca William Haveli să transforme un penalty pentru insulele Pacificului.

Takoloa a consolidat avantajul Tonga atunci când Solomoni Funaki a tras apărarea Hong Kong-ului în plasă din prima încercare.

Hong Kong a răspuns rapid când Gregor McNeish a tras asupra lui Alex Post pentru a marca în corner și a reduce diferența la cinci puncte, dar tonganii au revenit în scurt timp la atac.

Takulua și-a revendicat a doua încercare din spatele jocului de pe linia de tentativă din Hong Kong, înainte ca McNeish și Haveli să schimbe penalty-uri după ce tunisianul Siwa Miley a primit un cartonaș galben.

Tonga a evidențiat Golful în clasa sa în a doua repriză, dar Takulwa a încheiat un hat-trick la scurt timp după începutul reprizei secunde.