Tormes Lane, depășind din nou limitele, a câștigat în Canada

Și-a început cursa frumos luni, când a terminat pe locul patru. Înfrângerea în fața câștigătorului Isaac Hedstrom (Suedia) a fost la doar 0,42 secunde după două căderi. Locul trei a fost la doar 0,03 secunde de podium.

Dacă luăm ca reper scorul FIS, acesta a fost cel mai bun slalom gigant din cariera lui Lin – 22,52 reprezintă cel mai mic scor pentru ea și pentru întregul schi alpin eston la această disciplină*.

O zi mai târziu, Laine a depășit limitele și mai mult, câștigând o etapă în seria Cupei Americii de Nord în același loc și obținând un scor FIS de 19,89 (cu cât mai mic, cu atât mai bine). Susținut de aceste performanțe, el urcă de pe locul 198 pe locul 90 în noul clasament mondial de slalom gigant.

Americanul Bridger Gill a pierdut în fața omului nostru cu 0,08 la total și în fața lui Filippo Collini (Italia) și Riley Seager (Canada) cu 0,10 secunde.

Cel mai bun schior montan al Estoniei nu a ratat nimic prea mare în această iarnă. Combinația de litere DNF poate fi găsită în spatele numelui lui Laine în protocolul majorității curselor, indicând faptul că ea nu a putut finaliza cursul.

Laine s-a testat în principal în Seria Cupei Europene, care, la fel ca seria Nord-Americană, este cu un pas mai jos de la MK. El și-a comparat abilitățile cu elita mondială în noiembrie la Gorgli și la începutul lunii ianuarie la Adelboden, din păcate neatingând linia de sosire în niciunul din slalom.

Cursa continuă la Mont Sainte Marie, Canada, mâine cu o cursă de slalom.

READ  Fostul boxer profesionist Lucien Butt va fi inclus în Sala Sportului Famei din Quebec în noiembrie