Turneul feminin Australian Open: a doua cap de serie, Arina Sabalenka, eliminată de Kaia Kanepi, în timp ce Alize Cornet își prețuiește victoria „magică”

Australian Open, a doua cap de serie Arina Sabalenka, a fost învinsă cu 5-7, 6-2, 7-6 (7) de veterana estonă Kaia Kanepi.

Abalenka s-a luptat cu serviciul în toate turneele și a trimis încă 15 greșeli duble aici.

Ea a salvat patru puncte de meci în cel de-al 10-lea joc al clasei, dar câteva gafe în departajare au ajutat-o ​​pe Kanepi, cap de serie la 115, să ajungă pentru prima dată în sferturile de finală la Australian Open, la vârsta de 36 de ani.

În sferturile de finală, ea se va întâlni din nou în sferturile de finală la Melbourne, pentru prima dată, cu capul de serie a șaptea, Iga Swiatek, care a trecut de prima ei probă majoră a turneului, învingând-o pe Sorana Kirstia cu 5-7, 6-3, 6-3.

Din apropiere

Alize Cornet din Franța conduce cu o lovitură cu reversul Simonei Halep din România în timpul meciului din turul al patrulea de la Australian Open. Foto: AP

Mai devreme, perseverența a dat roade în sfârșit pe emoționanta Alize Cornet, când a ajuns în sferturile de finală de Grand Slam la a 63-a încercare.

Franțuzoaica, care sâmbătă și-a sărbătorit cea de-a 32-a aniversare, a ajuns în lacrimi în instanță la finalul unei victorii istovitoare cu 6-4 3-6 6-4 asupra Simonei Halep în condiții istovitoare la Melbourne.

Cornet a jucat în fiecare Grand Slam în ultimii 15 ani și aceasta a fost a șasea ei călătorie în runda a patra, dar nu a mai fost niciodată capabilă să avanseze.

Primul dintre aceste puncte a venit acum 13 ani, la Melbourne Park, când a reținut două puncte împotriva Dinarei Safina pentru a pierde doar.

În mod potrivit, Jelena Dokic, femeia cu care ar fi jucat dacă ar fi câștigat în acea zi, a fost cea care a oferit un interviu emoționant după meci.

„Se simte grozav”, a spus Cornet, care a dezvăluit după ce a învins-o pe a treia cap de serie Garbine Muguruza în turul doi că acesta ar putea fi ultimul ei an din turneul ei.

„Bătălia pe care am avut-o cu această căldură. După 30 de minute muream pe teren. Am continuat să muncim două ore și jumătate din toată inima.

„Felicitări Simona pentru că știu că s-a chinuit atât de mult. Îmi place atât de mult de ea. Să o înving astăzi pentru a merge în sferturile de finală este doar un vis devenit realitate. Nu știu ce să spun. E doar magie. Niciodată nu este prea mult târziu să încerc din nou.”

Cornet a preluat controlul grupei și a condus cu 3-1, dar precedenta finalista Halep este una dintre cele mai puternice competitive din tenis, răspunzând cu șase meciuri consecutive.

Cele două femei simțeau în mod clar căldura, dar asta nu le-a împiedicat să se implice în mitinguri care rup plămânii și să se târască una pe cealaltă în jurul terenului.

Cornet a marcat o descoperire pentru a conduce cu 4-3 în setul decisiv și a luat două puncte peste Halep în două jocuri mai târziu pentru a-l menține pe Roman.

Nervii erau clari de la ambele, dar Cornet și-a ținut nervii suficient de mult pentru a ajunge la linia de sosire.

Ajuns în sfârșit în sferturile de finală, numărul 61 mondial este flămând de mai multe, spunând: „Nu mă opresc acum. Sunt încă ambițios. Trebuie doar să mă sug, făcându-mi timp să apreciez momentul. și fii mândru de ceea ce am făcut astăzi”.

„Dar cu siguranță de mâine mă voi gândi la următorul meu meci și la cum pot merge mai departe în turneu. Cerul este limita. Îmi doresc foarte mult să fiu ambițios. Pentru prima dată în viața mea, chiar cred că pot merge până la sfârșit. Cred că asta face diferența.”

În sferturile de finală, ea se va confrunta cu semifinalista din 2019 Danielle Collins, care a avut și o luptă lungă, învingând-o pe locul 19, Elise Mertens, cu 4-6, 6-4, 6-4.

Americanca este cunoscută pentru comportamentul ei competitiv, iar Cornet a spus zâmbind: „Acesta ar putea fi o dramă, acest meci, cu siguranță. Văd cum este pe teren. E ca un leu. Doamne, m-a impresionat. puțin pentru că ea este intensă. Sunt foarte intensă, dar cred că ea este la următorul nivel.”

Collins s-a întors în acest moment al lui slam pentru prima dată de când a fost operat de endometrioză anul trecut.

Ea a spus: „Înainte de operație și înainte să iau medicamentele potrivite, a trebuit întotdeauna să îmi adaptez antrenamentul în funcție de ciclul meu, din cauza cât de dureroasă era menstruația.

„Acum, cu lucrurile mai consistente, mă pot antrena constant și nu trebuie să fac schimbări atât de drastice, în special în săptămâna menstruației”.

A șaptea cap de serie, Iga Swiatek, a spus că a trebuit să-și depășească nervii pentru a reveni luni cu românca Sorana Kirstia într-un meci obositor și pentru a ajunge pentru prima dată în sferturile de finală la Australian Open.

Într-un meci care a cunoscut o schimbare regulată a impulsului, Swetek, în vârstă de 20 de ani, a rezistat să câștige ultimele trei jocuri ale setului decisiv cu două pauze pentru a marca 5-7, 6-3, 6-3 într-un singur meci. Lit Margaret Court Arena.

„M-ai pus multă presiune. A trebuit doar să trec peste unele îndoieli pe care le aveam”, a spus polonezul reporterilor. „Am făcut-o bine.

„Acest tip de meci îmi va da multă încredere în viitor pentru că revenind de la pierderea în primul set și în fața unui jucător care progresează mereu, este foarte greu și am făcut asta”.

Swiatek, care a câștigat Openul Francez în 2020, a intrat în primul său meci împotriva capului de serie 38 Kerst în formă dominantă, nefiind pierdut niciun set la Melbourne Park Grand Slam în cele trei meciuri ale sale săptămâna trecută.

Dar Cîrstea, în vârstă de 31 de ani, a presat-o pentru prima dată în turneu cu niște lovituri solide din fundul terenului, iar Swiatek a trebuit să sape adânc pentru a-și găsi calea înapoi în competiție și a ajunge în sferturile de finală.

Swiatek a încheiat competiția în primul ei meci cu cea de-a 29-a câștigătoare și va întâlni a doua cap de serie Arina Sabalenka din Belarus sau Kaia Kanepi din Estonia pentru un loc în sferturile de finală.

Swiatek a fost foarte iritabil pe teren după meci.

„Să fac față presiunii a fost esențială, pentru că am simțit că am fost foarte înghesuită astăzi”, a spus ea. „Trebuia să trec peste asta și să încerc doar să-mi joc jocul. În momentele importante, simt că am făcut-o.

„Am fost constant concentrat pe ceea ce se întâmplă în acest moment și nu mă gândeam la greșelile pe care le-am făcut înainte… până la urmă am vrut doar să privesc înainte, ceea ce a fost foarte greu, dar a funcționat”.

READ  WTT Contender Muscat 2022 | Manika Batra în sferturi de simplu feminin, India a asigurat trei medalii la dublu