Turul de calificare la Cupa Mondială: Thomas Muller salvează Germania, Olanda depășește Letonia | știri despre fotbal

Înlocuitorul Thomas Muller a marcat golul victoriei în minutul 81 pentru a finaliza victoria Germaniei cu 2-1 în fața oaspetelor sale, România, în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2022, vineri seară.

Naționala Germaniei, care acum a câștigat toate cele patru meciuri sub conducerea noului antrenor Hansi Flick, conduce clasamentul în Grupa 10 cu 18 puncte din șapte meciuri, cu șase înaintea Macedoniei de Nord și Armeniei.

Ei au primit doar un gol în ultimele patru meciuri și ar putea acum să-și sigileze locul cu o victorie împotriva Macedoniei de Nord săptămâna viitoare.

Gazdele au avut mâna de sus, dar oaspeții au marcat primul gol, când Iannis Hagi s-a confruntat cu doi fundași, trăgând mingea prin picioarele lui Antonio Rudiger și apoi punând conducerea în minutul nouă.

imagine:
Iannis Hagi își sărbătorește uimitor golul solo

Deținând mingea și control complet, Germania a petrecut cea mai mare parte a primelor 45 de minute ale pauzei romane, dar nu a avut un final clinic, cu Serge Gnabry și Leon Goretzka aproape.

Gnabry a găsit egalarea pe care o merita în minutul 52, șutând de la marginea suprafeței de pedeapsă pentru a înscrie al 20-lea gol în cea de-a 30-a apariție internațională.

Flick a promis o performanță de mare intensitate din partea sa și ei au continuat să provoace bine și să atace, în timp ce România, apărând cu cinci oameni, s-a obosit treptat și a căzut mai adânc în propria lor jumătate.

După ce Gnabry și Kai Havertz s-au apropiat, Germania, care dominase mai mult de 70 la sută pe tot parcursul meciului, a marcat victoria când Muller, care a venit la jumătatea reprizei secunde, a lovit stâlpul îndepărtat după ce Goretzka a lovit cu capul dintr-o lovitură de colț.

READ  „Vine cu cătușe romane și cu o cutie de pizza grasă?”: fanii Fortnite sunt încântați să vadă colaborarea cu fanii lui Andrew Tate

Davy Klassen a marcat singurul gol în numele lui Olanda treci peste Letonia 1-0 în deplasare la Riga pentru a se menține în fruntea grupei de calificare la Cupa Mondială.

Utilizați browserul Chrome pentru un player video accesibil

Fragmente din meciul din Grupa G de preliminarii europene la Cupa Mondială FIFA dintre Letonia și Olanda.

Klassen nu a fost marcat la bara din spate pentru a marca o lovitură de colț pentru Memphis Depay după 19 minute pentru a marca singurul gol al jocului, deși olandezii au dominat atacurile aproape necruțătoare în ultimele 20 de minute și ar fi putut câștiga cu o marjă și mai mare.

Stephan de Vrij și Debye au trimis amândoi ocazii bune în repriza secundă, în timp ce la celălalt capăt al terenului, portarul olandez Justin Bigelow a salvat o lovitură de colț în timpul prelungirii pentru a menține intact totalul de puncte al echipei sale.

Olanda a avansat la 16 puncte în Grupa G, cu două puncte în urmă Norvegia Și patru pe locul trei curcan După ce aceste două țări au egalat 1-1 la Istanbul în același timp.

A fost a treia victorie a Olandei în patru meciuri de la revenirea lui Louis van Gaal ca antrenor și se așteaptă să se apropie de calificarea la Cupa Mondială, când va găzdui marți Gibraltar la Rotterdam.

Croaţia A rămas pe drumul cel bun pentru calificarea automată la Cupa Mondială din 2022, după ce golurile lui Ivan Perisic, Josko Gvardiol și Marco Levaga i-au ajutat pe locul doi din 2018 la o victorie cu 3-0 asupra Ciprului în preliminariile Grupei H.

READ  UEFA Nations League domină știrile despre fotbal săptămâna aceasta la televizor și online

Rezultatul a menținut Croația în frunte cu 16 puncte din șapte meciuri Rusia Diferența de goluri după ce rușii au câștigat acasă cu 1-0 Slovacia. locul trei Slovenia După ce a câștigat, șase puncte înaintea concurenților Malta 4-0 în deplasare.

Între timp, l-am ajutat pe Daniel James să lovească Țara Galilor A luptat din nou pentru un egal 2-2 cu Republica Cehă În calificările distractive ale Cupei Mondiale, după ce i-a oferit portarului vizitator conducerea în repriza secundă.

Repere ale meciului din grupa E de calificare la Cupa Mondială dintre Cehia și Țara Galilor.