Uimitorul Leverkusen a făcut-o din nou: runda neînvinsă a fost salvată cu scorul de 90+7. pe minut | fotbal

Uimitorul Leverkusen a făcut-o din nou: runda neînvinsă a fost salvată cu scorul de 90+7.  pe minut |  fotbal

Bayer Leverkusen, recent încoronat campion al fotbalului german, și-a salvat din nou 49 de meciuri consecutive neînvinse în prelungiri, când a remizat 2-2 cu Roma în manșa secundă a semifinalei Europa League, cu un gol în al șaptelea minut de prelungire. timp.

Leverkusen, care a simțit amărăciunea înfrângerii pentru ultima oară într-un meci oficial din etapa finală a sezonului trecut al Ligii Germane, a pierdut joi în minutul 43, când campionul mondial Leandro Paredes a executat o lovitură de pedeapsă oarecum controversată. În minutul 20 al reprizei secunde, a fost clar că acordarea unui penalty a fost corectă, iar Paredes nu a greșit cu a doua lovitură liberă de la 11 metri.

În minutul 82, după o lovitură de colț, mingea a sărit în capul lui Gianluca Mancini și în spatele portarului său, reducând pierderea lui Leverkusen la 1:2, după ce anterior a irosit multe ocazii, iar ca de obicei în acest sezon, campioana Germaniei a reușit să o înfrunte. . Sezonul lor de neînvins din nou în minute suplimentare: 90+7. În minutul, Josip Stanisic a fugit din dreapta și a trimis mingea în spatele lui Mile Svilar, care stătea în poarta Romei.

În urmă cu două săptămâni, Robert Andrich a egalat cu Stuttgart în al șaselea minut suplimentar al meciului, iar cu o săptămână înainte, Stanisic a marcat și el 90+7 într-un egal 1:1 împotriva lui Borussia Dortmund. pe minut. La mijlocul lunii aprilie, Jeremy Frimpong a salvat egalarea lui Bayer în Europa League împotriva lui West Ham în minutul 89. În ultimele zile ale lunii martie, Bayer a câștigat cu 88 și 90+1. Minutul golurilor de 2:1 ale lui Hoffenheim, în optimile de finală împotriva lui Qarabag, Leverkusen era încă 90+2. În minutul 1:2 cu o înfrângere, dar a câștigat 3:2 datorită golurilor lui Patrik Schick. Între timp, Cech a marcat cu 90+2 în urmă cu o săptămână împotriva azerilor în deplasare. pe minut.

READ  Intervenții ofensive NFL: Samuel Cosmi, Texas

Leverkusen a marcat 17 goluri după minutul 90 în acest sezon, cu 32 de goluri după minutul 80 în toate ligile.

Cu cel de-al 49-lea meci consecutiv neînvins, Leverkusen a stabilit și un nou record european: Benfica, susținut de jucătorul său vedetă Eusebio, a reușit să rămână neînvins în 48 de meciuri consecutive din decembrie 1963 până în februarie 1965.

De când Leverkusen a câștigat cu 2-0 meciul de deschidere de la Roma în urmă cu o săptămână, s-a calificat în finala de la Dublin pe 22 mai, unde va înfrunta Atalanta cu scorul de 4-2 la general. Echipa Italiei a învins-o joi cu 3-0 pe Marsilia, grație golurilor lui Ademola Lookman, Matteo Ruggeri și Bilal Toure, câștigând cu 4-1 la general.