Un alt sfert de finală se încheie pentru Eyala

Maja Chwalinska a încheiat campania lui Alex Eala în Trophee de la Ville, campionatul ITF de 25.000 de dolari din Grenoble, Franța.

Alex Ella

Chowalinska, cap de serie al șaptelea, a înscris o victorie cu 6-0 6-4 asupra Eyala, în vârstă de 15 ani, în meciul din sferturile de finală. 220 Chowalska, campioana mondială, 903, Ayala, a învins lumea în grupa A, dar filipinezul și-a găsit în cele din urmă ritmul după ce Choalinska a preluat cu 2-0 în grupa a doua. Ambasadorul globului a rupt transmisia de trei ori pentru a forța trei verigi, ultima dintre acestea fiind de patru. Ulterior, Choalenska a recâștigat impulsul pentru a câștiga următoarele două meciuri din setul final. Chwalinska, un jucător stângaci ca Ayala, a ajuns în sferturile de finală cu Mary Benoit din Belgia și elvețiana Victoria Golubic. Benoit a învins-o pe chineza Liu Jiajing cu 6-1, 2-6, 6-0, în timp ce Golubic a învins-o pe ceha Teresa Martinkova cu 4-6, 6-2, 6-2. Biljina Marina Zinevska a preluat conducerea și după ce a oprit-o pe Dane Tara Clawson, 7-6 (7-4), 6-3 și și-a găsit groapa la începutul setului următor. Tânărul de 19 ani a condus cu 2-0 în setul secund, apoi filipinezul de 15 ani a făcut în cele din urmă al treilea meci și a transformat un punct pentru o pauză în repriza următoare. Când jucătoarea poloneză juca în meci, Eyala a avansat la 0-30, dar în cele din urmă s-a predat lui Choalenska, care avea să se confrunte cu semifinala Clara Towson din Danemarca sau cu calificativa Marina Zanivska din Belgia în semifinale. Înaintea sferturilor de finală împotriva coechipierului stânga Choalenska, senzația de tenis filipinez a învins doi dintre primii 200 de jucători: numărul 190 mondial Laura Ioana Barr din România, 6-3, 4-6, 6-4, în primul tur și numărul 164 Christina Buksa din lume. Din Spania, 2-6, 6-3, 7-6 (8), pe secundă. Sferturile de finală de la Grenoble vineri au reprezentat cea de-a patra apariție profesională consecutivă a Ayalei în sferturile de finală ale anului, după participarea ei la campionatul spaniol de 3 meciuri, W15 Manacor ITF Rafa Nadal Academy by Movistar World Tennis Tour by LG. Campioana de dublu Australian Open din 2020 a câștigat primul său titlu profesional în prima manșă și s-a clasat în sferturile de finală în al doilea și al treilea meci. În ciuda pierderii, Eyala este de așteptat să câștige încă câteva puncte și să avanseze mai departe în clasament, grație unei performanțe impresionante din această săptămână care a inclus trei seturi dramatice asupra portierei române Laura Ioana Parr și o altă victorie de trei seturi față de a șaptea cap de serie în turneu. , Cristina Boksa.

READ  Profitul din 2021 al retailerului român de echipamente sportive Sportguru a crescut cu 64%, intenționează să se coteze la bursă

Declinarea responsabilității pentru comentariu: Comentariile cititorilor postate pe acest site nu sunt aprobate în niciun fel de Manila Standard. Comentariile sunt opiniile cititorilor manilastandard.net care își exercită dreptul la libertatea de exprimare și nu reprezintă sau reflectă neapărat poziția sau punctul de vedere al manilastandard.net. În timp ce își rezervă dreptul acestei postări de a șterge comentariile care sunt considerate jignitoare, inadecvate sau incompatibile cu Standardele de editare standard din Manila, Standardul Manila nu poate fi considerat responsabil pentru orice informație falsă pe care cititorii o postează în această secțiune de comentarii.