Un Germania care a pierdut cu 1-0 a învins România – The Himalayan Times – cotidianul englez nr. 1 al Nepalului

București, 29 martie

Germania și-a păstrat startul perfect în calificările la Cupa Mondială din 2022, după un gol timpuriu al lui Serge Gnabry, care le-a dat duminică o victorie cu 1-0 asupra României în Grupa 10, chiar dacă au risipit o serie de șanse împotriva gazdelor.

Rezultatul i-a lăsat pe germani în fruntea grupei cu șase puncte din două meciuri, înaintea Armeniei la diferența de goluri înaintea următorului lor meci de acasă împotriva Macedoniei de Nord miercuri.

Nemții și-au păstrat foaia curată pentru a doua oară la rând după victoria de 3-0 asupra Islandei joi, dar ar fi putut fi pedepsiți pentru extravaganță în absența mijlocașului român Nicolai Stancio de la un jucător în minutul 90.

Antrenorul Germaniei, Joachim Loew, a recunoscut că echipa sa s-a scufundat într-un final tensionat, după ce nu a reușit să-și adauge rezultatele din a doua repriză.

„Am muncit din greu pentru minge și am făcut câteva mișcări bune, dar trebuie să criticăm modul în care ne-am folosit șansele”, a spus el. „Am fi putut ușura mult marcând al doilea gol.

„Este posibil să nu fi jucat suficiente mingi în spatele apărării lor. Am fi putut, de asemenea, să luăm mai multe lovituri în spatele nostru, ceea ce am putea îmbunătăți.”

Gnabry a adăugat: „Am strălucit unu la unu față de portar de trei sau patru ori, dar nu am reușit să convertim.

„Cel mai important lucru pentru noi sunt cele trei puncte. Am avut multe contraatacuri în a doua repriză, dar nu am reușit să facem 2-0 și ne-am făcut lucrurile dificile.”

Vizitatorii au adăugat România de la început și s-au apropiat de două ori înainte ca Gnabry să tragă mingea în minutul 17 când a tras mingea în plasă de la o înălțime de șapte metri după ce Kai Havertz a trimis o pasă superbă atacantului Bayern München.

READ  Ucraina și România învecinate au semnat un acord pentru a stimula exporturile de cereale ale Kievului pe teritoriul României

Joshua Kimmich a scuturat bara transversală cu un fulger de la 30 de metri după două minute, apoi portarul României, Florin Nita, a ocupat locul central în timp ce a făcut o serie de salvări pentru a-i nega câștigătorului Cupei Mondiale 2014 o victorie și mai mare.

Lovitura lui Lyon Goretzka a fost eliminată, oprind încercarea individuală a lui Gnabry la poartă și l-a dezbrăcat pe Ilkay Gundogan înainte ca Leroy Sane să lovească mingea de doi metri, în timp ce România se lupta să facă față ritmului Germaniei.

Nita l-a frustrat pe suplinitorul Timo Werner în minutul 80 cu o altă oprire fină, înainte ca România să bată în cele din urmă în ultimele zece minute ale meciului dezechilibrat.

George Puskas a lovit mingea direct în direcția portarului german Manuel Neuer după ce și-a rotit marcajul de două ori cu picioarele înguste înainte ca Stancio să lovească pe margine de la distanță mică când a intrat în zona de penalizare.

Armenia, care a obținut două victorii din două, după ce a pierdut 2-0 în fața Islandei duminică, va juca acasă cu România miercuri. Liechtenstein a suferit o pierdere cu 5-0 pentru a-i găzdui pe Macedonia de Nord și Islanda în celălalt meci al grupei.