Vești bune pentru naționala Estoniei: Meciul Astana Arena a fost încălzit de echipa adversă (+ mutarea Legiei în Anglia) – Soccernet.ee

A cincea zi de acțiune din Conference League a fost plină de emoție: roșii au impresionat în mai multe meciuri, iar în Anglia, ceea ce s-a întâmplat în afara terenului a cerut atenție. Astana Arena, unde vineri seara se va disputa meciul echipei naționale feminine a Estoniei, a fost fierbinte de victoria echipei în deplasare.

Meciul dintre Aston Villa și Legia Varșovia, care s-a încheiat cu o victorie de 2-1 pentru oaspeți, s-a desfășurat în fața tribunelor parțial goale. Polonezii și-au adus o astfel de soartă: înainte de meci, s-au luptat cu oamenii legii locali de pe teren. Deoarece au fost folosite și artificii, răul a fost rapid învins – cel puțin trei polițiști au fost răniți. Prin urmare, a considerat că este înțelept să nu permită fanilor să intre pe stadion.

Acest mod de lucru a fost tragic pentru că înainte de meci Legia s-a plâns englezilor că oaspeților li s-au dat prea puține bilete conform regulilor UEFA. Acest lucru nu descurajează prea mult Aston Villa, deoarece ieșirea lor din Grupa Cinci este clară, iar soarta Legiei Varșovia este încă deschisă.

Pe Astana Arena din Kazahstan, echipa locală a pierdut cu 2:0 în fața Viktoria Plzen, care și-a asigurat promovarea. În același timp, acest meci din Grupa C ar fi putut fi cu totul diferit dacă Astana ar fi reușit să înscrie o lovitură de pedeapsă în minutul 11. În schimb, în ​​minutul 48, ei erau încă într-o poziție pierzătoare, iar după 25 de minute au fost depășiți numeric, apoi au fost nevoiți să prindă o altă minge din plasă. Dacă vrei să cauți o serie pozitivă ca estonă: prima echipă feminină va juca împotriva Kazahstanului în Liga Națională vineri pe Astana Arena.

READ  Sezonul lui a fost foarte dezamăgitor

În subgrupă, sub privirea atentă a arbitrului estonian Kristo Tohver, Bratislava Slovan a reușit să-l învingă pe Klaksvik cu scorul de 2:1. Pe lângă slovaci, Lille și-a asigurat calificarea din grupă învingând Olimpija Ljubljana. Din Grupa B sunt KAA Gent și Maccabi Tel Aviv, iar în Grupa D nu se mai poate prinde în ultimele două etape Club Brugge sau Bodo/Glimt. PAOK și Eintracht Frankfurt, care au primit un cartonaș roșu cu întârziere în timp ce jucau împotriva grecilor, se vor califica din Grupa G.

Cu toate acestea, nu există o claritate completă în ceea ce privește subgrupa F, unde cele mai bune poziții sunt ocupate de Fiorentina (11 puncte), Ferencvaros (9) și Genk (6) și H, unde Nordsjælland (10), Ludogorets (9) și Fenerbahce ( 9) a luat.Cel mai mare număr de puncte.