Video | Clubul local Kullamae și-a asigurat o victorie meritată în ACB, oferind Baskonia a șasea pierdere a sezonului

Video |  Clubul local Kullamae și-a asigurat o victorie meritată în ACB, oferind Baskonia a șasea pierdere a sezonului

Echipa lui Kolamai a început jocul cu un avantaj de 9-0, dar minut de minut și Valencia mergea tot mai mult înainte în joc. După primul sfert, Bilbao a condus cu 19:17. Echipa vizitatoare a început mai bine și al doilea sfert, iar avansul a urcat rapid la 13 puncte. Kullamae a câștigat prima repriză cu un scor de 43:39.

Bătălia strânsă punct la punct a continuat în al treilea sfert. Intra in ultimul sfert, Bilbao era in fata cu 60:59. Valencia a egalat pentru prima dată după primul sfert în ultimul act al meciului, dar a fost ultima melodie pentru gazdă. Pe de altă parte, Bilbao a răspuns cu un run de 7-0, iar avantajul nu a fost niciodată renunțat. La finalul meciului, numerele câștigătoare ale lui Bilbao au ajuns la 85:79.

Suedezul Melwin Jan Pantzar a devenit cel mai bun marcator al Bilbao cu 23 de puncte. Kolamai, care a primit 12 minute și jumătate de timp de joc, a marcat nouă puncte pe coșul lui Valencia, a prins două recuperări și a avut un assist. Brandon Davis a fost cel mai bun marcator al lui Valencia cu 18 puncte.

Bilbao, care a încheiat o serie de șase înfrângeri consecutive în Liga Asiei, a obținut a cincea victorie în acest sezon, pe lângă șapte înfrângeri, ceea ce o plasează pe locul 12 în clasament. Valencia împarte locurile al patrulea și al cincilea cu opt victorii și patru înfrângeri. pe.

Baskonia și Granada s-au pierdut

Andrew Andrews a devenit cel mai bun marcator al Badalonei cu 20 de puncte. Chima Muniki a fost cel mai bun jucător al Baskoniei cu 17 puncte și opt recuperări. Kotsar a stat pe teren puțin peste 13 minute, timp în care jucătorul eston a marcat opt ​​puncte și a prins două recuperări. Sander Raist, care a făcut treaba murdară în apărare, a avut o revenire în statistici în șapte minute.

Aceeași soartă a avut-o și Granada, care a fost condusă de Artur Kononchuk, și care a pierdut cu Barcelona cu scorul de 69:80 pe un stadion străin. Rokas Jocobaitis a devenit cel mai bun din echipa catalană cu 20 de puncte. Cel mai bun marcator al Granada a fost Quan Cheatham cu 17 puncte. Kononchuk, care a primit 10 minute de joc, a avut o lovitură eficientă de trei puncte în statistici.