Video | Levadia l-a învins pe Bade și și-a continuat seria neînvinsă, Lebek marcând un hat-trick pentru Kalev

Video |  Levadia l-a învins pe Bade și și-a continuat seria neînvinsă, Lebek marcând un hat-trick pentru Kalev

Primul moment serios al meciului, care a început la ora 14:30 pe Sportland Arena, a avut loc în minutul opt, când Michael Chjoning Larsen a interceptat o pasă lui Nikita Baranov și i-a pasat-o lui Ioan Yakovlev. Câteva clipe mai târziu, extrema a recuperat mingea, a trimis-o în suprafața de pedeapsă și a marcat lângă stâlpul din spate, făcând scorul 1-0. În restul reprizei, al doilea gol al lui Levadia a fost mai mult în aer decât primul al lui Bade. Cele mai bune ocazii ale lui Richie Musaba au venit din picior, dar cele două ocazii din minutele 24 și 42 au ratat ținta. În minutul 40, Yakovlev a fost primul care a primit mingea. Acesta a trecut în spatele liniei lui Bade, dar lateralul Levadia nu a reușit să treacă mingea peste poarta lui Ebrima Jargo.

Tot în repriza secundă, Levadia a fost cea mai dificilă echipă, iar cea mai periculoasă dintre ele s-a întâmplat în minutele 76 și 82, când Jargo a fost nevoit să-i blocheze pe Felipe Felicio, respectiv Aleksandar Zakarliuka. Cea mai bună repriză a lui Bide a avut loc în minutul 68, când Thomas Agyepong ia pasat o minge nemarcată lui Rob Sarma în interiorul suprafeței de pedeapsă, dar șutul său a fost blocat de Borama Vumba.

În final, Levadia a obținut a noua victorie din acest sezon, cu scorul de 1-0, și continuă și anul acesta fără pierderi. Au adunat 28 de puncte, iar diferența față de cel mai apropiat urmăritor al lor, Nomi Kale, este de 11 puncte. Aceasta este a patra înfrângere în acest sezon pentru Bayde, iar el ocupă locul trei în clasament cu 16 puncte.

READ  Arsenal ar putea învinge Leeds United pentru a conduce fosta echipă Rotherham la victorii

Antrenorul Tallinn FCI Livadia, Coro Torres: „Prima repriză a fost foarte bună, am fi putut marca mai multe goluri, dar trebuie să rezolvăm jocul mai devreme.”

Antrenorul Bade City Ivan Stojkovic: „Este a șasea sau a șaptea oară în acest sezon când ne-am permis să înscriem primul gol. Este foarte greu să revenim de acolo, mai ales împotriva Livadiei, care a primit doar trei goluri în acest sezon. ” „.

Michael Schöning-Larsen a fost numit Man of the Match: „Ne străduim să obținem trei puncte în fiecare meci. Încercăm să dăm tot ce putem și să fim agresivi. Meciul de astăzi a fost o treabă bine făcută”.

Cele mai importante momente ale jocului:

În meciul, care a început la ora 19:00 pe Sportland Arena, Kalivi a avut prima mare ocazie de a deschide scorul, când Daniil Suchugov a reușit cu capul într-o centrare a lui Marek Kalgomay în minutul 13, dar Mihail Kolobov a reușit să păstreze poarta curată. prin degajarea mingii. Mingea se află în interiorul cadrului porții și departe de poartă. Opt minute mai târziu, Flora a luat conducerea când Marc-Anders Lebeck a ajuns primul la minge deschisă după ce aceasta a fost blocată de Oscar Forsman, care a tras mingea în poartă de la câțiva metri distanță. Din minutul 31, Flora a avut trei ocazii succesive. Mai întâi, Forsman a eliminat lovitura de la distanță lungă a lui Nikita Mikhailov pentru o lovitură de colț, pe care Lebek a reușit să o arunce din voleu, dar atacantul nu a reușit să pună mingea pe cadru de la câțiva metri. Această situație a fost urmată de încă o lovitură de colț, pe care Lebec nu a ratat-o ​​din nou, făcând scorul 2:0. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, Maxim Kalimulin a fost aproape de a mări diferența la trei goluri, dar șutul său a trecut pe lângă bară.

READ  James Ward-Prow îl înlocuiește pe Calvin Phillips accidentat în echipa de calificare la Cupa Mondială a Angliei | știri despre fotbal

Flora a ieșit mai bine din vestiar în repriza secundă, marcând al treilea gol al meciului în minutul 47 de la Lebec. Pasa lungă a lui Erko Jonne Tõugjas în spatele liniei l-a găsit pe atacantul Flora care a împins mingea pe lângă Forsman, completând al doilea hat-trick al sezonului. Cu un avans de 3-0, Flora a avut ocazia să marcheze patru goluri în mai multe rânduri, dar munca lui Forsman în poarta Califf a menținut deficitul echipei Califf la trei goluri. În minutul 69, Tristan Thomas Tefalia a avut șansa să înscrie golul lui Kalev Emeritus, dar efortul său a ratat de puțin stâlpul din spate.

După golul lui Lebec de la începutul primei reprize, meciul nu a mai asistat la niciun gol în plus, astfel că Flora a obținut a patra victorie în acest sezon cu scorul de 3:0. Campioana apărătoare ocupă locul patru în clasament cu 16 puncte. Aceasta este a cincea înfrângere a lui Calif în acest sezon. Echipa de bronz de anul trecut a adunat nouă puncte anul acesta, dându-le locul șapte în clasament.

Scriitorul de hat-trick Mark-Anders Lebeck după meci: „Pentru mine, treaba este gata, nu sunt prea multe de simțit aici, așa cum a spus Roy Keane, nici un poștaș nu sărbătorește prea mult când trimite o scrisoare”.

Mijlocașul GK Tallinna Kalev Tristan Thomas Tivali: „Sentimentul pe care nu ne-am dorit-o de la început, când meciul s-a terminat, abia atunci am început să luptăm.”

Norbert Hirt, antrenorul Tallinna FC Flora: „A doua repriză va fi penibilă. Ne-am lăsat pe adversar să intre în joc.

Antrenorul JK Talina Calif, Daniel Miguel: „Dacă nu reușești, măcar te vei lupta, dar dacă ești prea negativ, nu vei putea obține nimic. Nu vei obține nimic pentru negativitate în fotbal”.

READ  Numai miercurea trecută, Ungaria a primit peste 12.000 de refugiați ucraineni