West Ham și Europa nu sunt cei mai buni colegi de pat

Ultima dată când West Ham a fost în Europa League a fost în 2016/17, când a trecut de NK Domzale din Slovenia în turul de calificare, dar a pierdut cu 2-1 la general în fața românilor Astra în jocul de baraj.

Anul precedent, au ieșit cu 4-3, în general, la același club în etapa a treia, dar, fără îndoială, oamenii s-au prefăcut că nu le pasă de un turneu pe care cineva l-ar fi numit cu siguranță „Mickey Mouse”.

Anii Alan Pardew

Cu zece ani înainte de asta, a fi vicecampioni în FA Cup însemna că s-au calificat pentru a juca în Cupa UEFA 2006/07.

Acel infam dansator disco de înaltă performanță, Alan Pardew (în prezent ceva numit „consilier pe probleme de fotbal, al patronilor de la CSKA Sofia”) era la cârmă pe atunci și au fost atrași la sorți împotriva Palermo.

Aproximativ 2.500 de fani West Ham au mers în Italia și au început să-i bată pe localnici. Un martor ocular la acea vreme a spus: „Fanii West Ham s-au comportat ca niște animale, cutreieră pe străzi, cu sticle în mână, căutând pe cineva cu care să lupte”. Minunat.

Pe teren, cei de la Hammers le-au dat cu piciorul cu 3-0, i-au dus înapoi la Upton Park și au pierdut din nou, de data aceasta la un singur gol, dar nu înainte de a fi mai mult antagonism și luptă.

Aceste jocuri au fost semnificative prin faptul că au marcat debutul complet al lui Javier Mascherano și Carlos Tevez și au făcut parte din cea mai proastă serie de rezultate pe care clubul a văzut-o timp de 70 de ani.

READ  Grupul de conținut Universal Pictures Snags' Mavka. Drepturile franceze de distribuție pentru Jungle Song

Pardew spusese că sunt implicați pentru a câștiga, dar adevărul era că erau inutili și „Chunky” avea să fie concediat în decembrie 2006, pentru a apărea la Charlton 13 zile mai târziu, aproape sigur părând foarte mulțumit de el însuși.

În 1999, s-au calificat în Cupa UEFA prin Intertoto, ceea ce, fără îndoială, l-a nemulțumit pe managerul Harry Redknapp, care nu era dornic să joace în turneele europene, simțind că le împiedică să câștige bani mari în Premier League.

Nu trebuie să-și facă griji, au durat doar două runde, fiind eliminate cu 2-0 la general de Steaua București. Au așteptat 20 de ani pentru o acțiune europeană, dar totul se terminase repede, dar Hammers aveau să ajungă pe locul 9 în acel an, ceea ce se pare că era mai important decât încercarea de a câștiga un trofeu.

Sumbrii ani 1980

În 1980, au fost ultima echipă de al doilea nivel care a câștigat FA Cup și s-a calificat astfel în Cupa UEFA.

Ei au învins-o pe Castilla din Spania cu 6-4 în două etape, meciul în deplasare a fost afectat de, surpriză surpriză, violență publică, care a ucis un fan al West Ham.

În consecință, ei au trebuit să joace retur cu ușile închise, ceea ce a dus la 262 fiind înregistrate ca cea mai mică cifră vreodată a clubului pentru un meci competitiv al primei echipe.

Aceasta a fost epoca West Ham Inter City Firm care a promulgat huliganismul organizat, care i-a văzut pe bărbați luptându-se cu fanii opoziției, precum și cu propriii lor fani. Mai rău, ei au inspirat filmul risible „Green Street” și asta este de neiertat.

READ  Africa de Sud a câștigat titlul Miss Supranational, iar Filipine se află pe locul 24

După „jocul fantomei” i-au învins pe românul Poli Timisoara 4-1 pe două etape în runda următoare. Acest lucru i-a adus în sferturile de finală, o realizare uimitoare pentru un club din Divizia 2. Au jucat cu Dinamo Tbilisi, dar au fost total depășiți, pierzând acasă cu 4-1. O victorie cu 1-0 în deplasare, i-a văzut eliminati cu 4-2.

argintărie europeană

Aventura inițială a Hammers în Europa în sezonul 1964/65 i-a văzut, sub conducerea lui Ron Greenwood, câștigând de fapt Cupa Cupelor, învingând 1860 Munchen cu 2 – 0 la Wembley.

Una dintre cele mai glorioase realizări ale clubului, aceasta a însemnat că ar putea juca în turneul din sezonul următor. De data aceasta au pierdut în semifinală cu Borussia Dortmund cu 5-2 la general.

Au avut o altă încercare în Cupa Cupelor din 1975/76, au câștigat meciul de acasă din fiecare dintre cele patru egalități din finală, marcând trei goluri și făcând din nou finala doar pentru a pierde cu Anderlecht cu 4-2 pe stadionul Heysel.

aventuri italiene

Tot în 1975 au jucat într-una dintre acele competiții de cupe delicioase de nișă, Cupa Ligii Anglo-Italian care a egalat câștigătorii Cupei FA din Anglia cu câștigătorii Cupei Italiei, fără un motiv aparent.

Acest lucru i-a pus pe Fiorenți în fața Fiorentinei. Au pierdut cu 1-0 la fiecare manșă. Competiția a fost jucată doar de cinci ori în total și a fost abandonată după meciul din anii următori dintre Southampton și Napoli (pe care Napoli l-a câștigat cu 4-1)

Dar West Ham încă nu a terminat cu fotbalul italian. În 1992/93, ei au participat la reînviat Cupa Anglo-Italiană, care a înfruntat o mini ligă de patru echipe engleze de rangul doi împotriva uneia dintre cele patru echipe din Serie B. Sună grozav, nu-i așa?

READ  Miercuri: spin-off-ul Netflix al teoriei fanilor a fost filmat în aceeași locație cu dezamăgirea Gilmore Girls

A existat chiar și o rundă de calificare pentru ea, dar prezența a fost scăzută, West Ham a terminat pe locul al treilea în tabel și a fost eliminat. În cele din urmă a fost câștigat de Cremonese care a învins Derby County.

Poate acest West Ham să învingă tendința?

În total, au jucat 56 de meciuri de fotbal european, 28 de victorii, 11 remize și 17 pierderi.

Având în vedere că este puțin probabil să se califice în Liga Campionilor, singura lor șansă de a face acest lucru este să câștige Europa League. Dar Sevilla lui Julen Lopetegui, în prezent secundă în La Liga, va fi cel mai mare test european de când a jucat cu Dinamo Tbilisi în urmă cu 42 de ani.

David Moyes și echipa sa vor fi la înălțime? Pare puțin probabil… dar nu se știe niciodată, această parte continuă să surprindă.