Varvara Gracheva nu poate finaliza ziua câștigătoare de două ori

4 septembrie 2020; Flushing Meadows, New York, SUA; Rusianul Varvara Gracheva lovește cu mâna dreaptă împotriva croatei Petra Martic (nu este în imagine) în ziua a cincea a US Open 2020 la Centrul Național de Tenis Billie Jean King al USTA. Credit obligatoriu: Danielle Parhizkaran-USA TODAY Sports

Rusoaica Varvara Gracheva s-a supărat vineri la Chicago, dar nu a reușit să finalizeze oa doua, întrucât al nouălea cap de serie Alize Cornet a avansat la finala de la Chicago Women’s Open.

Cornet a învins-o pe Grasheva cu 4-6, 6-1, 6-0 în semifinale pentru a câștiga un meci cu prima ucraineană Elina Svitolina. Svitolina a învins-o pe suedeza Rebecca Peterson cu 6-1, 6-7 (4), 6-3.

Mai devreme, vineri, Gracheva și-a finalizat victoria în sfertul de finală cu 6-7 (4), 6-3, 6-4 față de ucigașa ucraineană Marta Kostyuk. Meciul respectiv a fost întrerupt de întuneric la sfârșitul celui de-al doilea set, joi seară.

Svitolina și Cornet se vor întâlni pentru a opta oară în carieră, în timp ce ucraineanul conduce cu 4-3. S-au întâlnit recent în optimi la Eastbourne, Anglia, în 2019, iar Cornet a câștigat seturi directe.

tenis la sol

Al doilea cap de serie Anett Kontaveit din Estonia a rămas în urmă în ambele seturi, dar s-a întors cu o victorie cu 6-4 6-4 asupra șaptei capete Sarah Soribis Tormo în semifinalele din Cleveland.

Sorribes Tormo a marcat prima pauză a meciului pentru a lua un avans de 4-3 în setul de deschidere, dar Kontaveit a compensat următoarele trei, rupându-se de două ori, pentru a câștiga setul. După ce Sorribes Tormo și-a rupt serviciul cu 2-0 în setul secund, Kontaveit a rupt fundașul drept 2-1, apoi a câștigat din nou în ultimul joc pentru a încheia meciul.

READ  Mel Strayed combină de două ori Albania cu România în timp ce apără planul guvernului pentru Rwanda

Adversara lui Kontaveit în finală va fi românca Irina Bego, care a învins-o pe șase-a șasea poloneză Magda Linnet cu 7-6 (5), 6-2. Bigot a tras 11 ași, în timp ce Lynette nu avea niciunul.