West Ham 1-1 Burnley: Maxwel Cornet ratează pedeapsa când Clarets încep viața după Sean Dyche cu egalitate | Știri despre fotbal

West Ham 1-1 Burnley: Maxwel Cornet ratează pedeapsa când Clarets încep viața după Sean Dyche cu egalitate |  Știri despre fotbal

Burnley, fără antrenor, a început viața după Sean Dyche cu un egal 1-1 la West Ham, după ce extremul Clarets Maxwel Cornet a ratat un penalty din prima repriză pe stadionul din Londra.

Echipa amenințată cu retrogradarea, care l-a demis vineri pe Dyche după un deceniu la conducere, a preluat conducerea prin Wout Weghorst (33), la doar trei minute după ce Ashley Westwood fusese întinsă după o accidentare gravă care a cauzat o întârziere lungă.

Cornet a ratat apoi penalty-ul în timpul opririi în prima repriză, după ce a fost doborât de portarul lui West Ham, Lukasz Fabianski, în timpul unu la unu.

Fildeșeanul a fost obligat să plătească pentru ratarea sa când Tomas Soucek a egalat în minutul 74, cu umăr în lovitura liberă a lui Manuel Lanzini.

Imagine:
Tomas Soucek (dreapta) de la West Ham United sărbătorește golul egalizator

Burnley, sub conducerea temporară a antrenorului U23 Mike Jackson, a rezistat datorită a două salvari extraordinare ale portarului Nick Pope.

Englezul i-a refuzat târziu pe Issa Diop și Michail Antonio, pentru a se asigura că Burnley s-a mutat la trei puncte de siguranță în spatele Everton, pe locul 17.

West Ham, între timp, a ratat șansa de a ajunge pe locul cinci și de a rămâne pe locul șapte, la cinci puncte de Tottenham, locul patru, care are un joc în mână pe Hammers.

Pope scutește de roșurile lui Cornet

După ce l-a demis pe Dyche cu doar două zile înainte de vizita lor la West Ham, șeful temporar Jackson, alături de căpitanul accidentat al clubului Ben Mee, care făcea parte din staff-ul de antrenori de pe stadionul din Londra, a primit sarcina de a încerca să-l ghideze pe Burnley la a doua deplasare. victorie a sezonului.

West Ham, totuși, susținut de a ajunge joi în prima semifinală europeană în 46 de ani, a început bine, în timp ce Pope a fost forțat să efectueze o salvare amendă pentru a-l respinge pe Jarrod Bowen în minutul 13, comandantul Burnley, James Tarkowski, depășindu-l pe Aaron Cresswell. volei de pe linie patru minute mai târziu.

READ  Liverpool și Real Madrid au rămas în urmă după probleme în afara Stade de France înaintea finalei Ligii Campionilor. UEFA dă vina pe fani pentru „biletele false” | știri despre fotbal

Westwood de la Burnley a suferit apoi o accidentare gravă în minutul 22, în urma unei provocări imediate cu West Hams Nikola Vlasic, care i-a văzut pe Clarets apelând la asistență medicală.

Jocul a fost oprit pentru aproximativ 10 minute, când Westwood a primit tratament, Vlasic izbucnind în lacrimi în urma provocării inofensive de la mijlocul terenului.

La trei minute după ce Westwood fusese întins în aplauze calde și după o urgență medicală în mulțime, Burnley a preluat conducerea.

Ashley Westwood de la Burnley părăsește terenul pe targă după ce a suferit o accidentare gravă
Imagine:
Westwood părăsește terenul pe targă

Weghorst a marcat doar cel de-al doilea gol pentru club, cu capul în revenire după ce Jay Rodriguez a reușit cu capul colțul lui Cornet împotriva barei.

Cornet a ratat apoi șansa de a dubla avantajul oaspeților. După ce a fost eliberat unu-la-unu de înlocuitorul Josh Brownhill, care l-a înlocuit pe Westwood, a fost doborât de Fabianksi.

ivorianul a executat lovitura de la faţa locului, dar, după ce l-a trimis pe Fabianski pe o cale greşită, lateralul a plasat şutul său pe lângă stâlpul drept.

Rata sa a fost pedepsită în minutul 74 de Soucek, care a reușit din lovitura liberă a lui Lanzini pentru a marca al șaselea gol al sezonului.

Cornet a avut de mulțumit lui Pope pentru a se asigura că ratarea sa de pedeapsă nu va deveni și mai costisitoare, deoarece portarul Angliei l-a respins mai întâi pe Diop cu o salvare fantastică cu o singură mână din lovitura de cap a fundașului în minutul 88.

Apoi, un minut mai târziu, Pope a fost chemat din nou în acțiune când a oprit încercarea unu-la-unu a lui Antonio de a-i câștiga un punct lui Burnley.

Statistici Opta: luptele lui West Ham post-Europa League

• West Ham a câștigat doar trei dintre cele 10 meciuri din Premier League care au urmat imediat un meci din Europa League în acest sezon (D2 S5).
  • Nicio echipă nu a remizat mai multe meciuri din Premier League în acest sezon decât Burnley (13), acum fiind cele mai multe remize pe care Clarets le-au avut vreodată într-o singură campanie din Premier League.
  • Burnley a devenit a 20-a și ultima echipă din Premier League care a executat un penalty în acest sezon – cu toate acestea, Maxwel Cornet a devenit doar al treilea jucător de la Clarets care nu a transformat un penalty în Premier League.
  • Michail Antonio a avut șapte șuturi fără să marcheze pentru West Ham astăzi și nu a reușit să înscrie în ultimele 13 apariții în Premier League, având 26 de eforturi la poartă fără succes de la ultimul punctaj în ziua de Anul Nou.
  • Doar Spurs (52) au dat mai multe penalty-uri din Premier League pe teren propriu decât West Ham.
READ  Peste 12.000 de refugiați sosesc sâmbătă din Ucraina

Moyes: Am ratat o oportunitate

Vă rugăm să utilizați browserul Chrome pentru un player video mai accesibil

Șeful lui West Ham, David Moyes, simte că echipa sa a pierdut o oportunitate de a crește presiunea pentru primii patru împingeri, când au remizat 1-1 acasă cu Burnley.

Șeful lui West Ham, David Moyes:

„Este un joc în care am ratat o oportunitate. Am avut astăzi șansa de a provoca cu adevărat unele echipe mai aproape de vârf, dar am renunțat la asta astăzi prin rezultat.

„Sunt o mulțime de lucruri în joc care au schimbat asta. Am început bine și apoi a fost accidentarea teribilă a lui Ashley Westwood, care evident a deraiat viteza jocului pentru o vreme și ne-am pierdut concentrarea în acea perioadă.

„Dar aceasta este vina noastră și a nimănui altcuiva”.

Jackson: Este un rezultat grozav

Managerul interimar al lui Burnley, Mike Jackson, spune că a existat un sentiment de „împreună” în echipă după demiterea lui Sean Dyche de vineri.

Mike Jackson, managerul substitut al Burnley:

„Până la urmă este un punct bun pentru noi. Prima repriză ne-am descurcat foarte bine și apoi am avut acea ratare de penalty; cred că uneori rămâne puțin în grupă.

„În repriza a doua ne-am plimbat puțin cu norocul uneori, dar este un rezultat grozav.

„Incidentul cu Ash a afectat grupul… pentru că el este partenerul lor. Sperăm doar că este bine. Având în vedere tot ce s-a întâmplat în această săptămână și ceea ce s-a întâmplat în jocul de astăzi, este un punct bun pentru noi, în Sfârşit.”

READ  Sage, care a părăsit Bade, s-a alăturat clubului din Premier League, unde lucrează ca antrenor asistent - Soccernet.ee

Omul meciului – Nick Pope

Nick Pope reușește o salvare uluitoare în remiza lui Burnley, 1-1, împotriva lui West Ham.

Portarul de la Burnley a fost într-o formă bună, deoarece a făcut trei salvari de top pentru a-l respinge pe West Ham, toate cele trei salvari arătând capacitatea sa de super șuturi.

Prima salvare a venit devreme împotriva lui Bowen, când acesta a plonjat complet pentru a răsturna efortul atacantului West Ham din interiorul careului cu mâna stângă.

Al doilea, probabil cel mai bun dintre cei trei, l-a văzut pe portarul Angliei respingându-l pe Diop printr-o oprire spectaculoasă, în timp ce a îndepărtat efortul fundașului cu mâna dreaptă și apoi a trebuit să fie vigilent doar un minut mai târziu pentru a-l opri pe Antonio într-un one-on. -o singura sansa.

Fără Pope, Burnley nu ar fi ieșit cu un punct.

Ce urmeaza?

Duminică, 24 aprilie, ora 13:00

Începe la ora 14:00

West Ham se deplasează la Chelsea în Super Duminica la ora 14:00 – în direct Sky Sports Premier League – în timp ce Burnley găzduiește Southampton joi la 19:45 – în direct Sky Sports Premier League.