Indian Wells 2022 – Simona Halep o zdrobește pe Sorana Cîrstea pentru a ajunge în optimile de la BNP Paribas Open

Simona Halep a pierdut puțin timp în cursa în sferturile de finală a BNP Paribas Open datorită distrugerii în seturi drepte a Soranei Cîrstea.

De două ori campioană de Mare Șlem a reușit să învingă provocarea compatriotei ei românce, ajungând la o victorie cu 6-1 6-4 în doar o oră și 23 de minute.

Halep o va întâlni acum pe Petra Martic în optimi după ce croatul a învins-o pe Liudmila Samsonova cu 7-6, 6-4.

Tenis

„Am avut o conversație cu Serena” – Mouratoglou pentru a o antrena cu normă întreagă pe Halep

07.04.2022 LA 12:46

„Am încercat să joc tot ce am putut astăzi, dar nu a fost un meci ușor”, a spus ea în timpul unui interviu de după meci pe teren.

„Este greu să joc un alt român, dar am încercat să-l tratez ca pe un meci normal. Chiar și când am fost rupt în al doilea set, am simțit că revenirea mea a fost destul de puternică. Am fost încrezător până la finalul meciului și de aceea l-am putut termina în două seturi.”

Proaspăt de la un triumf impresionant asupra starletei americane Coco Gauff în turul trei, Halep a trecut direct la treabă în ceea ce s-a dovedit a fi o deschidere foarte unilaterală în lupta dintre primele două românce din Turul WTA.

Cîrstea a condus meciul cu 2-1, dar a avut lipsă de calm și a făcut o figură deznădăjduită de la început, deoarece un joc de serviciu presărat de erori a văzut-o ruptă prea ușor.

Halep a salvat un punct de pauză pentru a se consolida de la doi înainte de a se îndrăgosti să-i lase pe cei care privesc în Stadionul 1 simțind că deja exista un aer de inevitabil asupra rezultatului setului. Cîrstea a ajuns în cele din urmă pe tabla, dar a fost rupt pentru a treia oară la scurt timp după ce fostul număr unu mondial a trecut prin deschiderea în doar 32 de minute.

READ  Balcescu aduce dragostea oamenilor si rezolvarea problemelor la Sheridan | stiri locale

Numărul doi din lume a înregistrat 14 erori neforțate față de cele patru ale lui Halep, dar a resetat în setul 2 pentru a profita din plin de o cădere bruscă și neașteptată de la de opt ori câștigătoare WTA 1000.

Cîrstea a jucat cu mai multă claritate și a susținut o pauză timpurie pentru a conduce cu 2-0, înainte de a-și împinge compatriota să scoată o reținere durabilă și lungă de la doi.

Sa dovedit a fi un moment important pentru Halep, care vede deja rezultate pozitive din noua ei alianță cu antrenorul Morgan Bourbon.

Campioana din 2015 la Indian Wells s-a retras cu un joc retur mult mai intens și apoi s-a agățat, salvând trei puncte de pauză, pentru a deplasa tabela de marcaj în favoarea ei.

Cîrstea a avut mai multă bucurie să atace al doilea serviciu timid al lui Halep, dar a fost lăsat să-i distrugă incapacitatea de a-l face să conteze doar cu unul dintre cele cinci puncte de break transformate.

Halep a demonstrat două laturi ale jocului ei cu o deschidere dominantă, puternică, susținută de o demonstrație hotărâtă de rezistență într-un final mult mai strâns.

Tânăra în vârstă de 30 de ani a urcat antetul la finalul afacerii cu una dintre cele mai bune prinderi ale meciului, înainte de a sparge în cel de-al 10-lea joc la un al doilea punct de meci, după ce Cirstea a lovit o lovitură în cărările de rulare.