West Ham 1-1 Burnley: Maxwel Cornet ratează pedeapsa când Clarets încep viața după Sean Dyche cu egalitate | Știri despre fotbal

West Ham 1-1 Burnley: Maxwel Cornet ratează pedeapsa când Clarets încep viața după Sean Dyche cu egalitate |  Știri despre fotbal

Burnley, fără antrenor, a început viața după Sean Dyche cu un egal 1-1 la West Ham, după ce extremul Clarets Maxwel Cornet a ratat un penalty din prima repriză pe stadionul din Londra.

Echipa amenințată cu retrogradarea, care l-a demis vineri pe Dyche după un deceniu la conducere, a preluat conducerea prin Wout Weghorst (33), la doar trei minute după ce Ashley Westwood fusese întinsă după o accidentare gravă care a cauzat o întârziere lungă.

Cornet a ratat apoi penalty-ul în timpul opririi în prima repriză, după ce a fost doborât de portarul lui West Ham, Lukasz Fabianski, în timpul unu la unu.

Fildeșeanul a fost obligat să plătească pentru ratarea sa când Tomas Soucek a egalat în minutul 74, cu umăr în lovitura liberă a lui Manuel Lanzini.

Imagine:
Tomas Soucek (dreapta) de la West Ham United sărbătorește golul egalizator

Burnley, sub conducerea temporară a antrenorului U23 Mike Jackson, a rezistat datorită a două salvari extraordinare ale portarului Nick Pope.

Englezul i-a refuzat târziu pe Issa Diop și Michail Antonio, pentru a se asigura că Burnley s-a mutat la trei puncte de siguranță în spatele Everton, pe locul 17.

West Ham, între timp, a ratat șansa de a ajunge pe locul cinci și de a rămâne pe locul șapte, la cinci puncte de Tottenham, locul patru, care are un joc în mână pe Hammers.

Pope scutește de roșurile lui Cornet

După ce l-a demis pe Dyche cu doar două zile înainte de vizita lor la West Ham, șeful temporar Jackson, alături de căpitanul accidentat al clubului Ben Mee, care făcea parte din staff-ul de antrenori de pe stadionul din Londra, a primit sarcina de a încerca să-l ghideze pe Burnley la a doua deplasare. victorie a sezonului.

West Ham, totuși, susținut de a ajunge joi în prima semifinală europeană în 46 de ani, a început bine, în timp ce Pope a fost forțat să efectueze o salvare amendă pentru a-l respinge pe Jarrod Bowen în minutul 13, comandantul Burnley, James Tarkowski, depășindu-l pe Aaron Cresswell. volei de pe linie patru minute mai târziu.

READ  Coroane de flori în cinstea familiilor Golden Star | Știri, sport, locuri de muncă

Westwood de la Burnley a suferit apoi o accidentare gravă în minutul 22, în urma unei provocări imediate cu West Hams Nikola Vlasic, care i-a văzut pe Clarets apelând la asistență medicală.

Jocul a fost oprit pentru aproximativ 10 minute, când Westwood a primit tratament, Vlasic izbucnind în lacrimi în urma provocării inofensive de la mijlocul terenului.

La trei minute după ce Westwood fusese întins în aplauze calde și după o urgență medicală în mulțime, Burnley a preluat conducerea.

Ashley Westwood de la Burnley părăsește terenul pe targă după ce a suferit o accidentare gravă
Imagine:
Westwood părăsește terenul pe targă

Weghorst a marcat doar cel de-al doilea gol pentru club, cu capul în revenire după ce Jay Rodriguez a reușit cu capul colțul lui Cornet împotriva barei.

Cornet a ratat apoi șansa de a dubla avantajul oaspeților. După ce a fost eliberat unu-la-unu de înlocuitorul Josh Brownhill, care l-a înlocuit pe Westwood, a fost doborât de Fabianksi.

ivorianul a executat lovitura de la faţa locului, dar, după ce l-a trimis pe Fabianski pe o cale greşită, lateralul a plasat şutul său pe lângă stâlpul drept.

Rata sa a fost pedepsită în minutul 74 de Soucek, care a reușit din lovitura liberă a lui Lanzini pentru a marca al șaselea gol al sezonului.

Cornet a avut de mulțumit lui Pope pentru a se asigura că ratarea sa de pedeapsă nu va deveni și mai costisitoare, deoarece portarul Angliei l-a respins mai întâi pe Diop cu o salvare fantastică cu o singură mână din lovitura de cap a fundașului în minutul 88.

Apoi, un minut mai târziu, Pope a fost chemat din nou în acțiune când a oprit încercarea unu-la-unu a lui Antonio de a-i câștiga un punct lui Burnley.

Statistici Opta: luptele lui West Ham post-Europa League

• West Ham a câștigat doar trei dintre cele 10 meciuri din Premier League care au urmat imediat un meci din Europa League în acest sezon (D2 S5).
  • Nicio echipă nu a remizat mai multe meciuri din Premier League în acest sezon decât Burnley (13), acum fiind cele mai multe remize pe care Clarets le-au avut vreodată într-o singură campanie din Premier League.
  • Burnley a devenit a 20-a și ultima echipă din Premier League care a executat un penalty în acest sezon – cu toate acestea, Maxwel Cornet a devenit doar al treilea jucător de la Clarets care nu a transformat un penalty în Premier League.
  • Michail Antonio a avut șapte șuturi fără să marcheze pentru West Ham astăzi și nu a reușit să înscrie în ultimele 13 apariții în Premier League, având 26 de eforturi la poartă fără succes de la ultimul punctaj în ziua de Anul Nou.
  • Doar Spurs (52) au dat mai multe penalty-uri din Premier League pe teren propriu decât West Ham.
READ  Turcia se confruntă cu România la începutul campaniei Cupei Europene feminine din 2021

Moyes: Am ratat o oportunitate

Vă rugăm să utilizați browserul Chrome pentru un player video mai accesibil

Șeful lui West Ham, David Moyes, simte că echipa sa a pierdut o oportunitate de a crește presiunea pentru primii patru împingeri, când au remizat 1-1 acasă cu Burnley.

Șeful lui West Ham, David Moyes:

„Este un joc în care am ratat o oportunitate. Am avut astăzi șansa de a provoca cu adevărat unele echipe mai aproape de vârf, dar am renunțat la asta astăzi prin rezultat.

„Sunt o mulțime de lucruri în joc care au schimbat asta. Am început bine și apoi a fost accidentarea teribilă a lui Ashley Westwood, care evident a deraiat viteza jocului pentru o vreme și ne-am pierdut concentrarea în acea perioadă.

„Dar aceasta este vina noastră și a nimănui altcuiva”.

Jackson: Este un rezultat grozav

Managerul interimar al lui Burnley, Mike Jackson, spune că a existat un sentiment de „împreună” în echipă după demiterea lui Sean Dyche de vineri.

Mike Jackson, managerul substitut al Burnley:

„Până la urmă este un punct bun pentru noi. Prima repriză ne-am descurcat foarte bine și apoi am avut acea ratare de penalty; cred că uneori rămâne puțin în grupă.

„În repriza a doua ne-am plimbat puțin cu norocul uneori, dar este un rezultat grozav.

„Incidentul cu Ash a afectat grupul… pentru că el este partenerul lor. Sperăm doar că este bine. Având în vedere tot ce s-a întâmplat în această săptămână și ceea ce s-a întâmplat în jocul de astăzi, este un punct bun pentru noi, în Sfârşit.”

READ  Programul meciurilor, ghidul canalului și când va juca următoarea Anglia

Omul meciului – Nick Pope

Nick Pope reușește o salvare uluitoare în remiza lui Burnley, 1-1, împotriva lui West Ham.

Portarul de la Burnley a fost într-o formă bună, deoarece a făcut trei salvari de top pentru a-l respinge pe West Ham, toate cele trei salvari arătând capacitatea sa de super șuturi.

Prima salvare a venit devreme împotriva lui Bowen, când acesta a plonjat complet pentru a răsturna efortul atacantului West Ham din interiorul careului cu mâna stângă.

Al doilea, probabil cel mai bun dintre cei trei, l-a văzut pe portarul Angliei respingându-l pe Diop printr-o oprire spectaculoasă, în timp ce a îndepărtat efortul fundașului cu mâna dreaptă și apoi a trebuit să fie vigilent doar un minut mai târziu pentru a-l opri pe Antonio într-un one-on. -o singura sansa.

Fără Pope, Burnley nu ar fi ieșit cu un punct.

Ce urmeaza?

Duminică, 24 aprilie, ora 13:00

Începe la ora 14:00

West Ham se deplasează la Chelsea în Super Duminica la ora 14:00 – în direct Sky Sports Premier League – în timp ce Burnley găzduiește Southampton joi la 19:45 – în direct Sky Sports Premier League.