Lupa pe | Trans se confruntă cu o altă mare problemă, Tameka intră în pauză pentru echipa națională într-una dintre performanțe (fotografii!) – Soccernet.ee

Lupa pe |  Trans se confruntă cu o altă mare problemă, Tameka intră în pauză pentru echipa națională într-una dintre performanțe (fotografii!) – Soccernet.ee

Tartu Tammeka a înregistrat prima victorie de cinci goluri în Super League din 2018, învingând Narva Trans cu 5:0 în deplasare în meciul din turul al treilea.

Conform imaginii meciului, Tamika nu a apăsat, dar când tătarii au intrat sau în apropierea suprafeței de pedeapsă a Trans, fundașii lui Narva au avut mereu probleme cu degajarea și marcarea.

Oaspeții au luat conducerea cu 2-0 în minutul 12 din două situații record. Scorul s-a deschis dintr-o lovitură de colț, când Patrick Jeanreau Vilma a centrat și Tanel Tamek, care a trecut de la Alexander Ivanyushin, a reușit cu capul acasă.

În a doua situație, Salva Burjanadze aproape a faultat-o ​​pe Vilma în afara suprafeței sale de pedeapsă în detrimentul unui cartonaș galben, care a continuat să execute o lovitură liberă câștigată. Vilma a lovit mingea în picioarele jucătorilor de la Narva, dar de acolo jocul a revenit pe linia pentagonului către Giacomo Ugieri, care a marcat primul gol din Premier League al carierei sale.

Cel mai bun moment al primei reprize pentru Ecstasy a avut loc în minutul 25. Ivanyushin a trimis o centrare bună din dreapta, iar Zakaria Beglarisvili nu a reușit să lovească mingea, așa cum a făcut Leonardo Rolón, dar Richard Alland a blocat șutul argentinianului cu ajutorul lui. picior. Rulon a trimis mingea ulterioară spre cer.

Antrenorul Trance, Alexei Jermenko, a răspuns situației de la pauză cu o triplă înlocuire, dar nu a fost de folos, Tamica fiind deja în avantaj cu 3-0 în minutul al doilea al reprizei secunde. Îndepărtarea lui Burjanadze a sărit din piciorul lui Vilma și în suprafața de pedeapsă, unde Kelsey Egwu a lăsat mingea să treacă îngrozitor pe lângă picior, iar în cele din urmă a fost doar o problemă dacă vor marca Ezekiel Tanimuo sau Ahmed Bashir. Tanimuo și-a depășit de puțin coechipierul și s-a izbit în plasă.

În minutul 54, David Upton a intrat în posesia mingii la mijlocul terenului, iar Bashir s-a repezit în suprafața de pedeapsă, dar a șutat peste poartă. Două minute mai târziu, Herman Bidmansson i-a oferit o pasă bună lui Vilma, al cărei şut din apropiere a fost blocat de Alexei Matrosov cu piciorul.

READ  Oficialii de la centrul de acuzații Paris Saint-Germain Basaksehir se confruntă cu mai puține acuzații

Trans a avut o mare ocazie în minutul 57 după o centrare scăzută a lui Denis Polyakov. Pierre Kabore a lovit două lovituri succesive în fața porții, dar căpitanul Alland, care și-a sărbătorit ieri cea de-a treizecea aniversare, a excelat cu o dublă salvare excelentă. Aceasta a fost urmată imediat de șutul lui Vaga Nemsadze, care a fost blocat de fundașul central Ryo Labus cu piciorul în fața liniei de poartă, și apoi șutul de la distanță a lui Rolon, care a fost blocat de Alland din colțul de jos cu mâinile deasupra liniei de final. . Pentru a pune capăt situației furtunoase, Alland a rămas o vreme pe teren să-și tragă sufletul.

În minutul 65, Egwu a vrut să lovească mingea înainte din centrul apărării, dar Bashir s-a accidentat la picior. Vilma a tras apoi mingea în suprafața de pedeapsă către Tanimuo, care a continuat mingea cu o singură atingere către Bashir, care se afla în fața porții. Acesta din urmă a îndreptat mingea spre colțul transversal cu piciorul, iar Tameka a avansat cu scorul de 4:0.

Scorul final a fost finalizat în minutul 76. Rasmus Kalas a trimis o minge lungă în suprafața de pedeapsă a Trans, unde Tanimuo i-a pasat lui Aleksandar Jegorov cu prima atingere și a stabilit al cincilea gol al lui Tameka cu a doua atingere.

Tamika a învins-o pe Trans 5:0.  Foto: Sergey Stepanov

În minutul 85, Tamika a fost și ea foarte aproape de golul șase. Akaki Gvineria a driblat pe lângă Egwu și i-a pasat lui Lauritz Onbu, care a lovit bara transversală de la câțiva metri distanță.

Lucrurile au fost atât de clare până la urmă încât arbitrul Christo Tofer nu a adăugat niciun minut în plus. Tamika a înregistrat prima sa victorie în deplasare în Premier League din luna mai a anului trecut. Note de joc:

1. Stejar prezent, uscat

Tameka, care era de așteptat să termine ultimul în sezon, a luat acum șapte puncte în primele trei meciuri și are un golaveraj de 7-1. Victoria de astăzi i-a asigurat că Tartanii s-au calificat pentru pauza echipei naționale din martie ca club de performanță după trei runde. Poziția exactă – a treia sau a patra – va fi decisă în pauza naționalei de mâine și va depinde de rezultatul lui Nome Kaljou împotriva lui Nome United.

READ  nove misto mm | Christo Simmer a scos din pălărie un iepure gras: „Am plâns deja de câteva ori de fericire”.

Cu toate acestea, Trans a suferit trei înfrângeri grele în trei etape – cu un golaveraj de 0:14. Pe lângă finalul sezonului precedent, jucătorii lui Narva au pierdut șapte meciuri consecutive în Premier League și și-au permis să marcheze cel puțin trei goluri în șase meciuri consecutive.

2. Al-Bashir se mută înainte de termen

În deschiderea sezonului lui Tameka, atacantul nigerian Ahmed Bashir a anunțat că plănuiește să marcheze 20 de goluri anul acesta. Poate părea amuzant, pentru că anul trecut niciun jucător din Premier League nu a marcat mai mult de 16 goluri, iar Tamika a rămas penultima echipă din ligă.

Cu toate acestea, deocamdată, Bashir se mișcă ferm înaintea programului său. Din moment ce africanul a marcat un penalty în primele două meciuri, în prezent are 36 de goluri pe tabelă (un gol pe meci).

3. Pe teren erau cinci georgieni

Într-o rară coincidență, în meciul de astăzi de la Narva din Premier League a Estoniei, pe teren au fost cinci georgieni: patru completări de iarnă de la Trans – Zakaria Beglarisvili (a jucat 45 de minute), Salva Burjanadze (a jucat 90 de minute), Sergo Kuhanidze ( a jucat 45 de minute). ), Vaga Nemsadze (45 de minute) – și atacantul Tamika, Akaki Gvineria, în vârstă de 17 ani (27 de minute).

Cu Bi Sehi Elysee Irie și Denis Polyakov începând meciul de pe bancă, Beglarisvili a purtat și banderola căpitanului Trans în prima repriză.

4. Cel mai bun din joc – Patrick Jeannero Vilma

Vilma a fost implicată în primele patru goluri. Prima dată, a dat o centrare productivă din corner, în a doua, lovitura liberă pe care a câștigat-o și lovitura a sărit în fața marcatorului de la Narva, în al treilea caz, s-a luptat cu Burjanadze atât de bine încât lovitura lui Vilma s-a dovedit. să fie o pasă de gol, iar în a patra, a dat penultima pasă. În plus, Vilma a făcut trei șuturi ascuțite de la distanță lungă, Matrosov aproape că a căzut în poartă, dar abia a trecut linia porții.