Lupa pe | Trans se confruntă cu o altă mare problemă, Tameka intră în pauză pentru echipa națională într-una dintre performanțe (fotografii!) – Soccernet.ee

Lupa pe |  Trans se confruntă cu o altă mare problemă, Tameka intră în pauză pentru echipa națională într-una dintre performanțe (fotografii!) – Soccernet.ee

Tartu Tammeka a înregistrat prima victorie de cinci goluri în Super League din 2018, învingând Narva Trans cu 5:0 în deplasare în meciul din turul al treilea.

Conform imaginii meciului, Tamika nu a apăsat, dar când tătarii au intrat sau în apropierea suprafeței de pedeapsă a Trans, fundașii lui Narva au avut mereu probleme cu degajarea și marcarea.

Oaspeții au luat conducerea cu 2-0 în minutul 12 din două situații record. Scorul s-a deschis dintr-o lovitură de colț, când Patrick Jeanreau Vilma a centrat și Tanel Tamek, care a trecut de la Alexander Ivanyushin, a reușit cu capul acasă.

În a doua situație, Salva Burjanadze aproape a faultat-o ​​pe Vilma în afara suprafeței sale de pedeapsă în detrimentul unui cartonaș galben, care a continuat să execute o lovitură liberă câștigată. Vilma a lovit mingea în picioarele jucătorilor de la Narva, dar de acolo jocul a revenit pe linia pentagonului către Giacomo Ugieri, care a marcat primul gol din Premier League al carierei sale.

Cel mai bun moment al primei reprize pentru Ecstasy a avut loc în minutul 25. Ivanyushin a trimis o centrare bună din dreapta, iar Zakaria Beglarisvili nu a reușit să lovească mingea, așa cum a făcut Leonardo Rolón, dar Richard Alland a blocat șutul argentinianului cu ajutorul lui. picior. Rulon a trimis mingea ulterioară spre cer.

Antrenorul Trance, Alexei Jermenko, a răspuns situației de la pauză cu o triplă înlocuire, dar nu a fost de folos, Tamica fiind deja în avantaj cu 3-0 în minutul al doilea al reprizei secunde. Îndepărtarea lui Burjanadze a sărit din piciorul lui Vilma și în suprafața de pedeapsă, unde Kelsey Egwu a lăsat mingea să treacă îngrozitor pe lângă picior, iar în cele din urmă a fost doar o problemă dacă vor marca Ezekiel Tanimuo sau Ahmed Bashir. Tanimuo și-a depășit de puțin coechipierul și s-a izbit în plasă.

În minutul 54, David Upton a intrat în posesia mingii la mijlocul terenului, iar Bashir s-a repezit în suprafața de pedeapsă, dar a șutat peste poartă. Două minute mai târziu, Herman Bidmansson i-a oferit o pasă bună lui Vilma, al cărei şut din apropiere a fost blocat de Alexei Matrosov cu piciorul.

READ  Lacol Morey din București va fi reconfigurat cu zone verzi și păduri urbane

Trans a avut o mare ocazie în minutul 57 după o centrare scăzută a lui Denis Polyakov. Pierre Kabore a lovit două lovituri succesive în fața porții, dar căpitanul Alland, care și-a sărbătorit ieri cea de-a treizecea aniversare, a excelat cu o dublă salvare excelentă. Aceasta a fost urmată imediat de șutul lui Vaga Nemsadze, care a fost blocat de fundașul central Ryo Labus cu piciorul în fața liniei de poartă, și apoi șutul de la distanță a lui Rolon, care a fost blocat de Alland din colțul de jos cu mâinile deasupra liniei de final. . Pentru a pune capăt situației furtunoase, Alland a rămas o vreme pe teren să-și tragă sufletul.

În minutul 65, Egwu a vrut să lovească mingea înainte din centrul apărării, dar Bashir s-a accidentat la picior. Vilma a tras apoi mingea în suprafața de pedeapsă către Tanimuo, care a continuat mingea cu o singură atingere către Bashir, care se afla în fața porții. Acesta din urmă a îndreptat mingea spre colțul transversal cu piciorul, iar Tameka a avansat cu scorul de 4:0.

Scorul final a fost finalizat în minutul 76. Rasmus Kalas a trimis o minge lungă în suprafața de pedeapsă a Trans, unde Tanimuo i-a pasat lui Aleksandar Jegorov cu prima atingere și a stabilit al cincilea gol al lui Tameka cu a doua atingere.

Tamika a învins-o pe Trans 5:0.  Foto: Sergey Stepanov

În minutul 85, Tamika a fost și ea foarte aproape de golul șase. Akaki Gvineria a driblat pe lângă Egwu și i-a pasat lui Lauritz Onbu, care a lovit bara transversală de la câțiva metri distanță.

Lucrurile au fost atât de clare până la urmă încât arbitrul Christo Tofer nu a adăugat niciun minut în plus. Tamika a înregistrat prima sa victorie în deplasare în Premier League din luna mai a anului trecut. Note de joc:

1. Stejar prezent, uscat

Tameka, care era de așteptat să termine ultimul în sezon, a luat acum șapte puncte în primele trei meciuri și are un golaveraj de 7-1. Victoria de astăzi i-a asigurat că Tartanii s-au calificat pentru pauza echipei naționale din martie ca club de performanță după trei runde. Poziția exactă – a treia sau a patra – va fi decisă în pauza naționalei de mâine și va depinde de rezultatul lui Nome Kaljou împotriva lui Nome United.

READ  Duelul poate fi costisitor de șase cifre, dar câștigă admiterea la facultate

Cu toate acestea, Trans a suferit trei înfrângeri grele în trei etape – cu un golaveraj de 0:14. Pe lângă finalul sezonului precedent, jucătorii lui Narva au pierdut șapte meciuri consecutive în Premier League și și-au permis să marcheze cel puțin trei goluri în șase meciuri consecutive.

2. Al-Bashir se mută înainte de termen

În deschiderea sezonului lui Tameka, atacantul nigerian Ahmed Bashir a anunțat că plănuiește să marcheze 20 de goluri anul acesta. Poate părea amuzant, pentru că anul trecut niciun jucător din Premier League nu a marcat mai mult de 16 goluri, iar Tamika a rămas penultima echipă din ligă.

Cu toate acestea, deocamdată, Bashir se mișcă ferm înaintea programului său. Din moment ce africanul a marcat un penalty în primele două meciuri, în prezent are 36 de goluri pe tabelă (un gol pe meci).

3. Pe teren erau cinci georgieni

Într-o rară coincidență, în meciul de astăzi de la Narva din Premier League a Estoniei, pe teren au fost cinci georgieni: patru completări de iarnă de la Trans – Zakaria Beglarisvili (a jucat 45 de minute), Salva Burjanadze (a jucat 90 de minute), Sergo Kuhanidze ( a jucat 45 de minute). ), Vaga Nemsadze (45 de minute) – și atacantul Tamika, Akaki Gvineria, în vârstă de 17 ani (27 de minute).

Cu Bi Sehi Elysee Irie și Denis Polyakov începând meciul de pe bancă, Beglarisvili a purtat și banderola căpitanului Trans în prima repriză.

4. Cel mai bun din joc – Patrick Jeannero Vilma

Vilma a fost implicată în primele patru goluri. Prima dată, a dat o centrare productivă din corner, în a doua, lovitura liberă pe care a câștigat-o și lovitura a sărit în fața marcatorului de la Narva, în al treilea caz, s-a luptat cu Burjanadze atât de bine încât lovitura lui Vilma s-a dovedit. să fie o pasă de gol, iar în a patra, a dat penultima pasă. În plus, Vilma a făcut trei șuturi ascuțite de la distanță lungă, Matrosov aproape că a căzut în poartă, dar abia a trecut linia porții.

READ  Festivalul de Muzică Neversi din România anunță data anului 2023 și intră în vânzare pentru prima dată