Cea mai bună echipă de acasă la Atletico neînvins în afara Barcelonei – Joao Felix se așteaptă la un meci interesant împotriva clubului său părinte din anumite motive – Soccernet.ee

Săptămâna se încheie cu un meci împotriva sferturilor de finală ale Ligii Campionilor din Liga Spaniolă, când Atletico Madrid, care a evoluat cu brio acasă, găzduiește Barcelona, ​​care va fi însoțită de strălucitul atacant Joao Felix.

• Duminică, 17 martie, ora 22:00 Atletico Madrid – Barcelona

Internaționalul portughez Joao Felix, în vârstă de 24 de ani, este împrumutat la Barcelona de la Atletico. El a marcat singurul gol al meciului în ultima întâlnire dintre aceste două echipe în decembrie anul trecut, când a primit o pasă de la Ravenhall în minutul 28 și a ridicat ușor mingea peste Jan Oblak. Felix a urcat pe panoul de publicitate pentru a sărbători golul victoriei pe care l-a marcat împotriva clubului său părinte.

S-a întâmplat pe stadionul principal al Barcelonei. Acum Joao Felix va trebui să meargă la Wanda Metropolitano, unde probabil că nu va fi primit cu căldură de fanii lui Atletico. Avea deja o relație rece cu antrenorul lui Atletico Diego Simeone.

„Evident că mediul va fi dificil pentru întreaga echipă. Va fi un pic mai rău pentru mine desigur, dar sunt fotbalist și trebuie să mă obișnuiesc cu astfel de lucruri”, a comentat Joao Felix pentru DAZN.

„Toate acestea îmi dau o motivație suplimentară”, a adăugat Felix, care de data aceasta nu este de așteptat să fie în formația de start a Barcelonei, dar ar trebui să intre ca înlocuitor. „Îmi plac meciurile atât de importante și interesante. Va fi un foarte bun. Meci.” . Portughezul a recunoscut că nu știe încă în ce club va juca în sezonul viitor.

Barcelona este pe locul trei, iar Atletico pe locul patru în Liga Spaniolă, cu o diferență de șase puncte între cele două echipe. În ceea ce privește rezultatele meciurilor de acasă, Atletico este cel mai bun, întrucât echipa lui Simeone a obținut 13 victorii și un egal în 14 meciuri de acasă, fără nicio înfrângere.

În același timp, Barcelona sub Xavi este singura echipă neînvinsă în meciurile în deplasare – ca oaspete, Barcelona a înregistrat șapte victorii și șase remize în 13 meciuri.

Cele două echipe s-au calificat săptămâna aceasta în sferturile de finală ale Ligii Campionilor în detrimentul cluburilor italiene. Barcelona a învins-o pe Napoli cu 3:1 (4:2 la total), iar Atletico l-a învins pe finalistul de anul trecut Inter Milano la penalty-uri.

În sferturile de finală de ieri, Barcelona sa înfruntat cu Paris Saint-Germain, iar Atletico sa înfruntat cu Borussia Dortmund. Dacă ambele reușesc, Barcelona și Atletico se vor întâlni și în semifinalele Ligii Campionilor în acest sezon.

Cu toate acestea, Atletico, care a pierdut cu 0-2 cu Cádiz în liga internă ultima dată, va trebui să muncească din greu pentru a ajunge din nou în Liga Campionilor în sezonul viitor, având doar două puncte în fața Athletic Bilbao, pe locul cinci.

În afară de întreaga serie, Barcelona, ​​care acum a rămas neînvinsă în nouă meciuri consecutive, nu a ieșit încă complet din cursa pentru titlu – diferența lor față de liderii Real Madrid este de opt puncte.

READ  Antrenorul Germaniei, Hansi Flick, critică ultima ofertă internațională pentru jucătorul Chelsea