A fost o surpriză că Goff, Jabeur și Sakkari și-au împachetat rachetele Tenis

A fost o surpriză că Goff, Jabeur și Sakkari și-au împachetat rachetele  Tenis

Coco Gauff (a 3-a WTA), Ons Jabeur (a 6-a WTA) și Maria Sakkari (a 9-a WTA) au ajuns în turul doi al turneului de tenis de cea mai înaltă categorie din Turul WTA de la Doha, capitala Qatarului.

A doua cap de serie Coco Gauff a pierdut în fața cehiei Katerina Siniakova (pe locul 42 în WTA) cu 2:6 și 4:6, în timp ce americanca a condus cu 4:2 în al doilea set. În turul al treilea, Siniakova o va înfrunta pe americanca Danielle Collins (pe locul 63 WTA), care a învins-o pe Marie Bouzkova (pe locul 35 în WTA) cu 6:4 și 7:5.

Maria Sakkari, clasată pe locul șaptea, a suferit o pierdere și mai dureroasă. Greaca a câștigat setul de deschidere cu 6:3 împotriva Lindei Noskova (a 28-a WTA) și a luat un punct de meci în setul doi la 5:4, dar nu a reușit. Noskova a dus apoi meciul într-o finală rapidă, unde a trecut cu 7-2. În setul decisiv, fiecare și-a ținut mingile până când scorul a fost 5:5, când cehii au luat break și au câștigat jocul următor 7:5.

Karolina Pliskova (pe locul 59 WTA) o așteaptă pe Noskova în turul al treilea. Aceasta din urmă a învins-o pe rusoaica Anastasia Potapova (pe locul 34 WTA) cu 6:1, 5:7, 6:4.

Ucraineana Lesia Churenko (pe locul 37 WTA) a înregistrat o victorie în fața unei jucătoare din top 10 după o diferență de cinci ani, învingând pe a patra cap de serie Ons Jabeur cu 6-3, 6-2. Chornko o va întâlni apoi pe fostul număr unu mondial Naomi Osaka (pe locul 747 WTA), care a învins-o pe croata Petra Martic (locul 67 WTA) cu 6:3 și 7:6 (9).

READ  Nadal, care a câștigat de 12 ori la Barcelona, ​​a pierdut la a 11-a rachetă mondială Tenis

A opta cap de serie Jelena Ostapenko (pe locul 11 ​​WTA) s-a impus cu 6-0, 6-3 în fața ucrainenei Anna Kalinina (pe locul 30 WTA) și se va întâlni cu dubla campioană Victoria Azarenka (pe locul 31 WTA) în turul al treilea. Jucătoarea letonă a pierdut doar două meciuri în acest sezon, dar ambele au venit în mâinile lui Azarenka.