Schiori de fond estonieni se limitează la calificarea în Canada | schi

Schiori de fond estonieni se limitează la calificarea în Canada |  schi

Etapa de schi fond MK de la Canmore, Canada, s-a încheiat cu sprinturi clasice, dar estonienii nu au avansat dincolo de serii. La feminin a câștigat Lene Svan din Suedia, iar cel mai rapid dintre bărbați a fost Johannes Hosflot Klabo.

Svan a fost unul dintre cei patru suedezi care au câștigat un loc în finala de marți. În finală, a înregistrat un timp de 3.12.20 pentru o distanță de 1,3 km. Totuși, împărțirea locului doi s-a încheiat într-o poză, când norvegiana Kristin Stafas Skistad și suedeza Jonna Sandling au trecut linia de sosire într-un timp de 3:14,33 (+2,3 secunde), dar medalia de argint a fost acordată lui Skistad.

Mariel Merli Pols, care a fost singura femeie din Estonia din competiție, nu a ajuns în sferturi cu un timp de 3:30.47 și s-a clasat pe locul 37 la general. Canadeanca Olivia Bovard-Nesbitt, al cărei timp a fost de 3:28.29, a fost ultima care a avansat.

Americana Jessie Diggins continuă să conducă sezonul MK Series, adunând 2.103 puncte în 25 de etape. Svan, care deține puternic primul loc în clasamentul de sprint, se află pe locul doi cu 1.843 de puncte, iar suedezia Frida Carlsson se află pe locul trei cu 1.675 de puncte.

Dintre bărbați, norvegianul Johannes Hosflot Klabo a câștigat etapa și a terminat cursa în finală de-a lungul timpului, direct în fața francezului Richard Gough (+0,47) și a compatriotului său Eric Valnes (+0,61).

Alvar Johannes Aliff și Christopher Califf au fost, de asemenea, eliminați în sferturile de finală, Alvar clasându-se pe locul 44 la general cu un timp de 3:00.92, iar Califf pe locul 57 cu un timp de 3:06.47.

READ  Mola, care și-a revenit după o accidentare la spate, vizează echipa Comisiei Europene: Totul a mers bine | Atletism

Norvegianul Harald Ostberg Amundsen ocupă primul loc cu 1.919 puncte, Valnes se află pe locul doi cu 1.643 puncte și Klabo cu 1.543 puncte. În clasamentul de sprint, Valnes este pe primul loc cu 755 de puncte, dar Clabo este acum la doar un punct distanță.