Abel Ruiz a marcat cel mai rapid gol din istoria Campionatului European sub 21 de ani, când Spania și Ucraina au ajuns în sferturile de finală.

Spania s-a calificat în fazele eliminatorii ale Campionatului European UEFA sub 21 de ani, după ce Abel Ruiz a marcat cel mai rapid gol din istoria turneului pentru a câștiga cu 1-0 în fața Croației.

Căpitanul Spaniei s-a prins de o centrare a lui Sergio Gomez de la Manchester City pentru a marca, în cele din urmă, la doar 20 de secunde rămase de la București.

A doborât cu nouă secunde recordul anterior pentru cel mai rapid gol al turneului – efortul lui Florian Wertz pentru Germania împotriva Olandei în 2021 – și s-a dovedit suficient pentru a câștiga Spania un loc în sferturile de finală.

Sub 21 de euro

Jones vede roșu după ce s-a ciocnit cu jucătorii croați după ieșirea Angliei

31.03.2021 ora 19:20

Santi Denia a dominat posesia și și-a limitat adversarii la puține ocazii în prima repriză.

Dar portarul Spaniei Arnau Tenas a fost chemat la acțiune târziu pentru a opri șutul lui Matija Frijan și a proteja avantajul echipei sale.

Ucraina se va alătura Spaniei în sferturile de finală, care și-a asigurat locul doi în Grupa B înaintea unui alt meci, învingând România cu 1-0.

Toată drama a venit târziu când un autogol lui Victor Deccan a deschis scorul înainte ca Vladislav Vanat să fie eliminat pentru Ucraina.

Echipele ucrainene și spaniole, care se vor confrunta în fruntea clasamentului în continuare, au un palmares perfect cu două victorii din două meciuri, în timp ce Croația și România nu au mai strâns niciun punct.

Naționala Georgiei ocupă locul doi, la două puncte în spatele vârfului Grupei A, după primele două runde de meciuri.

READ  Rezultatele WTA Belgrad | Sport

Georgienii au produs o confruntare impresionantă în repriza a doua la Tbilisi, revenind de la două goluri în jos și egalând la 2-2.

Belgia a preluat conducerea în repriza secundă datorită loviturilor de cap ale lui Maxime de Kuiper și Largi Ramazzani, dar o triplă schimbare a adus gazdele la viață, când înlocuitorul Grigory Tsitashvili a retras unul.

Apoi un alt înlocuitor, Giorgi Goliashvili, a marcat egalarea în minutul 87 pentru a-și pune echipa în pragul fazei eliminatorii.

Portugalia și Olanda aveau nevoie să câștige când s-au întâlnit după ce nu au reușit să câștige primul lor titlu, dar confruntarea s-a încheiat cu 1-1.

Abel Ruiz din Spania în timpul Meciului UEFA Under-21 Euro 2023 din Grupa B dintre România și Spania pe Stadionul Steua în 2023 pe 21 iunie 2023 la București, România

Credit imagine: Getty Images

Andre Almeida a avut golul de deschidere la jumătatea primei reprize, dar portocaliul a egalat prin Brian Broby cu 12 minute înainte de pauză.

Olandezii sunt pe locul trei cu două puncte, iar Portugalia este ultima cu un punct în ultimele meciuri împotriva Georgiei și, respectiv, Belgiei.

Anglia va întâlni Israelul la ora 17:00, ora Marii Britanii, mâine, 25 iunie, în al doilea meci al turneului.

O lovitură senzațională a lui Bradarić a trimis Croația și a spart inimile Angliei

31.03.2021 ora 15:04

Spania și Germania urmează să se întâlnească în finala Under-21 după o victorie uriașă în semifinale

27.06.2019 ora 21:44