Africa de Sud crudă a învins România cu 76-0 la Bordeaux

• Reinach și Mapimpi au marcat amândoi hat-trick-uri de încercări
  • Springboks câștigă un punct bonus în 12 minute
  • Irlanda va juca sâmbătă cu Bucs la Paris

BORDEAUX, Franța (Reuters) – Sud-africanul Cobus Reinach și extremul Makazole Mapembe au marcat fiecare trick-uri pentru a-și conduce echipa la o victorie cu 76-0 la Cupa Mondială de Rugby în grupa B împotriva României duminică și, în acest sens, au experimentat multe dintre echipele lor. experiențe.

Springboks și-au câștigat punctul bonus în 12 minute, când au depășit România cu un start fulger, înainte ca cerul să se deschidă și ploaia să creeze condiții mai dificile.

Așa cum era de așteptat, au dominat toate aspectele jocului și, în timp ce Uruguay și Portugalia au oferit un test sever pentru echipele de top la această Cupă Mondială, România pur și simplu nu este la același nivel, deoarece și-a pierdut meciul de deschidere cu 82-8. Irlanda.

Boks se întâlnește sâmbătă cu Irlanda în al treilea meci de grupă la Paris, care va fi un pas uriaș în calitate, dar și jucătorii lor cheie revin în formația de start.

Au făcut 12 încercări în total, cu scoruri suplimentare pentru flyhalf Damian Willemse, hooker Dion Fourie, extremul Grant Williams (două), fundașul lateral Willie le Roux și o lovitură de pedeapsă în ceea ce a devenit un exercițiu de verificare a boxelor după primul sfert de joc. .

READ  Înființarea unei noi facultăți la Universitatea Maghiară Transilvană

„Sunt deosebit de mulțumit de cele două lucruri pe care le-am încercat”, a spus antrenorul lui Bucs, Jack Nienaber. „Cred că cele trei prostituate diferite pe care le-am folosit au dat roade.

„Atunci Faf (De Klerk) a avut câteva șanse la flyhalf, așa că m-am gândit că multe dintre lucrurile pe care am vrut să le scoatem din joc, le-am primit.”

Început provizoriu

Mulțimi de fani Springboks s-au adunat în fața stadionului Bordeaux înainte de meci, în tricourile lor verzi, mulți purtând altceva decât pantofi și costume de baie purtând steagul Africii de Sud, în tributul celebrelor imagini ale lui De Klerk după victoria lor la Cupa Mondială din 2019.

În schimb, a existat doar o împrăștiere a maselor romane.

După ce a fost învinsă cu 21-8 în întâlnirea anterioară de Cupa Mondială de către Bucs în 1995, România avea să se confrunte mereu cu ea, dar nu s-a putut abține cu un început ezitant.

Au fost slabi la tackle și au lăsat prea mult spațiu pentru adversarii lor, Africa de Sud compensându-și greșelile cu patru încercări în primele 12 minute.

Boks au dominat colapsul, câștigând 12 refaceri în joc, dar scorul a încetinit când ploaia a lovit la jumătatea primei reprize, conducând cu 33-0 la pauză.

Fury a venit la pauză la prima sa apariție la hooker din 2018 și s-a achitat bine în absența accidentatului Malcolm Marks, înainte ca lateralul Marco van Staden să fie și el introdus în primul rând.

De Klerk, prima repriză de scrum, a intrat în repriză după 55 de minute, dar lipsa de precizie a loviturilor lui ar putea grăbi cererea ca Handre Pollard să vină în echipă în locul lui Marks, care este în afara terenului. turneul.

READ  Naomi Osaka, Sofia Kenin și Ega Swiatek se retrag din Campionatul Evenimentului Atletic de la Montreal, primul post

Antrenorul României Eugene Abjuk a spus: „Am jucat primele 25 de minute ale meciului irlandez, iar astăzi, în ultimele 20 de minute din prima repriză, putem obține câteva pozitive.” „Trebuie să învățăm multe despre cum să gestionăm, mai ales într-o situație de colaps.”