Andreescu a învins capul de serie pentru a ajunge în semifinalele de la Wimbledon

Canadenca Bianca Andreescu a învins-o pe clasată de serie Daria Kasatkina din Rusia cu 6-4, 6-1, în meciul din sferturile de finală de joi la Bad Homburg Open.

Andreescu, fără cap de serie, care nu a pierdut încă un set la Wimbledon, a avut nevoie de 82 de minute pentru a finaliza victoria.

A 13-a cap de serie Katsatkina a comis o dublă greșeală de șase ocazii și a câștigat doar trei dintre cele 17 puncte ale ei din al doilea serviciu. Andreescu, pe locul 64 în lume, este din Mississauga, Ont. Convertiți cinci șanse din șase puncte de break.

Andreescu, fostul jucător WTA nr. 4, a revenit pe teren în aprilie, după ce a luat o pauză de câteva luni de la tenis. Și ea a anunțat la sfârșitul anului trecut că va sta la începutul sezonului 2022 pentru a-și reveni fizic și psihic după doi ani „provocatori”.

„Este sincer uimitor”, a spus ea după victoria în sferturile de finală. „Am avut momente foarte grele și perseverența prin toate acestea face ca toate acele momente să merite cu adevărat.”

Vezi | Andreescu o respinge pe cap de serie a Germaniei, Kasatkina:

Andreescu o aruncă pe Kasatkina pentru a ajunge în semifinale la Bad Homburg

Bianca Andreescu din Mississauga, Ontario, a învins-o pe cap de serie Daria Kasatkina din Rusia cu 6-4, 6-1 pentru a ajunge în semifinalele Bad Homburg Open din Germania.

Ea se va confrunta în semifinale cu a patra cap de serie canadiană Simona Halep sau pe cea de-a șasea cap de serie americană Amanda Anisimova.

Aceasta va fi prima apariție a lui Andreescu în semifinalele sezonului. Campioana de la US Open din 2019 a ajuns, de asemenea, în sferturile de finală luna trecută la Roma, înainte de a pierde în fața capului de serie a Poloniei, Iga Swiatek.