Arsenal rămâne pe urmele liderilor, iar Newcastle își încheie seria fără victorii | fotbal

Arsenal rămâne pe urmele liderilor, iar Newcastle își încheie seria fără victorii |  fotbal

Primele meciuri din runda a 22-a din Premier League engleză au avut loc astăzi, marți.

Arsenal, casa celui mai bun marcator al Estoniei Karl-Jakub Heena, a câștigat trei puncte în deplasare, când a învins Nottingham Forest cu 2: 1. Deși Arsenal a fost echipa cea mai dominantă în prima repriză, având 82 la sută din posesia mingii și a avut nouă șuturi pe poartă, însă echipa vizitatoare nu a marcat niciun gol în primele trei sferturi de oră.

Prima descoperire a venit abia în minutul 65, când Gabriel Jesus a marcat pentru Arsenal. Șapte minute mai târziu, Bukayo Saka a dublat avantajul pentru oaspeți. Nottingham a redus deficitul la un gol în minutul 89, dar nu a reușit să facă mai mult. Hayne nu a făcut parte din echipa Arsenal.

Pe locul al patrulea, Newcastle United și-a încheiat anul trecut seria de patru înfrângeri consecutive învingând Aston Villa cu 3-1 în deplasare. Între timp, aceasta a fost prima înfrângere a lui Villa în campionat în acest sezon. Ultima dată când Villa a pierdut un meci de ligă acasă a fost în februarie anul trecut.

Fundașul central elvețian Fabian Schar a devenit eroul lui Newcastle, marcând de două ori dintr-o lovitură de colț în prima repriză. La începutul reprizei secunde, Alex Moreno a marcat un autogol pentru a mări avantajul oaspeților. Ollie Watkins a marcat singurul gol al lui Villa în minutul 71.

Cu această victorie, Newcastle a urcat pe locul șapte în clasamentul ligii cu 32 de puncte. Arsenal ocupă locul doi cu 46 de puncte, la două puncte în spatele lui Liverpool, care a jucat cu un meci mai puțin.

READ  Johnny Sexton: Căpitanul Irlandei, suspendat pentru trei meciuri, dar disponibil pentru Cupa Mondială de Rugby | Știri Rugby Union