Barcelona, ​​care avea nevoie de primul gol în big buy deal, s-a calificat împotriva Osasunei cu zece jucători – Soccernet.ee

Anul acesta, pe lângă locul întâi, există și o luptă aprinsă pentru locul trei în Premier League spaniolă. Barcelona și Atletico Madrid, care concurează pentru medaliile de bronz, au înregistrat o victorie foarte restrânsă în tabel.

Barcelona, ​​care a găzduit Osasuna, a 12-a echipă din Liga Spaniei, a întâmpinat dificultăți în a sparge blocul defensiv al adversarului, deoarece a fost învinsă de 16 ori în întregul meci, dar 4 dintre ei au intrat în cadru. Așa că echipa lui Xavi Hernandez a avut nevoie de o singură victorie, care a fost asigurată de Vitor Roque, adus recent din Brazilia pentru 40 de milioane de euro, care a ajuns pe teren în minutul 62 și a marcat un minut mai târziu.

Frenkie de Jong i-a pasat pe flancul stâng lui Joao Cancelo, care a centrat de pe lângă, cu Roque, în vârstă de 18 ani, s-a repezit pentru a pune mingea pe lângă nasul portarului Osasuna pentru a-i aduce Barcelona în avantaj. 1:0 Inainte de. Acesta a fost al șaselea meci al tânărului și primul gol în tricoul Barcelonei.

În minutul 67, Osasuna a fost în minoritate din cauza cartonașului roșu primit de Unai Garcia, dar asta nu l-a împiedicat să amenințe poarta catalanilor. Cel mai aproape de egalare a venit în minutul 76, când Raul Garcia a lovit stâlpul din stânga de la câțiva metri distanță.

În confruntarea dintre Atletico și Vallecano, echipa gazdă a luat conducerea în minutul 35. Rodrigo Riquelme a fixat mingea din stânga în interiorul suprafeței de pedeapsă a adversarilor, unde Reineldo s-a ridicat sus, care a degajat mingea în spatele furtului lui Dimitrievsky – 1:0.

READ  Șoc: Echipa din divizia a treia scoate Bayern din cupă în prelungiri - Soccernet.ee

Oamenii lui Francisco Rodriguez nu au vrut însă să intre în vestiar după înfrângere, așa că Pep Chavarria i-a pasat mingea lui Alvaro Garcia din spatele suprafeței de pedeapsă, care a strâns mingea și a introdus-o în colțul din dreapta jos, punând capăt celor trei curate ale lui Jan Oblak. cearșafuri. – 1:1.

În minutul 81, Vallecano a marcat al doilea gol. Pasa lui Pablo Barrios între doi fundași a ajuns la Memphis Depay, care a pășit în fața lui Dimitrievskiy și a împins mingea în spatele lui. Totuși, a fost detectat în ofsaid de VAR, așa că acel șut nu a fost luat în calcul.

Nouă minute mai târziu, Depay a marcat golul victoriei. Antoine Griezmann a trimis o centrare joasă din dreapta în suprafața de pedeapsă, unde olandezul Depay a ajuns pentru a trece între doi fundași, iar mingea a zburat apoi din mâinile lui Dimitrievsky peste linia porții. 2:1.

După runda 22, Girona conduce Liga Spaniolă cu 55 de puncte, urmată de Real Madrid cu 54 de puncte, care a jucat cu un meci mai puțin, Atletico se află pe locul trei, iar Barcelona este pe locul patru, fiecare cu 47 de puncte în clasament.