Cine este Connor Bradley? Fundașul dreapta de la Liverpool, în vârstă de 20 de ani, a avut meciul vieții sale împotriva lui Chelsea – Soccernet.ee

Cine este Connor Bradley?  Fundașul dreapta de la Liverpool, în vârstă de 20 de ani, a avut meciul vieții sale împotriva lui Chelsea – Soccernet.ee

Liverpool, liderul Premier League engleză, a mai obținut o victorie în clasament învingând-o pe Chelsea cu 4-1 la Anfield. Fundașul dreapta Connor Bradley, în vârstă de 20 de ani, a devenit eroul jocului.

Lucrurile ar fi putut să meargă altfel dacă Chelsea ar fi câștigat o lovitură de pedeapsă în minutul șase. Connor Gallagher a driblat mingea în interiorul suprafeței de pedeapsă a lui Liverpool și a căzut după un contact aparent cu Virgil van Dijk, dar arbitrul Paul Tierney a fluierat și VAR-ul nu a considerat necesară nicio intervenție. Jucătorii lui Chelsea au fost dezamăgiți de decizie. Apoi totul a mers în jos pentru Chelsea și Liverpool a câștigat meciul.

Portarul Chelsea Djordje Petrovic a salvat inițial echipa gazdă de la zero, dar în cele din urmă golul sârbului a fost deschis când Diogo Jota a introdus între Thiago Silva și Benoit Badiachy în minutul 23, pentru a-i oferi lui Liverpool un avantaj cu 1-0.

Liverpool a crescut avântul și a marcat un alt gol în prima repriză, când Luis Diaz i-a pasat lui Bradley, care a crescut din fundașul drept în minutul 39, pentru a mări avantajul lui Liverpool cu ​​2-0. A fost al doilea meci al lui Bradley în Premier League și primul gol al carierei sale. În meciul de cupă de săptămâna trecută, Bradley a excelat cu două pase decisive.

La finalul primei reprize, Badiachi a călcat piciorul lui Jota în suprafața de pedeapsă a echipei sale, iar Tierney a acordat un penalty pentru Liverpool, pe care Darwin Nunez nu a putut să o transforme, dar a lovit bara. În ciuda acestui fapt, Liverpool a intrat în finalul primei reprize cu un avantaj sigur de două goluri.

READ  Cine este fostul internațional român legat de Sheffield Wednesday? O privire mai atentă la Cosmin Contra

Antrenorul Chelsea, Mauricio Pochettino, a făcut o triplă înlocuire în pauză, trimițând pe teren pe Mohailo Mudroki, Christopher Nkunku și Malu Gusto, dar nu a fost un succes, în schimb Liverpool a făcut 3-0 în minutul 65, când Dominik Szoboszlai a marcat. Lovitură de cap din centrarea lui Bradley (!). Câteva minute mai târziu, Bradley a primit o pauză pentru ovație în picioare.

Supleantul Nkunku a marcat apoi un gol, dar Liverpool nu a lăsat nimic la voia întâmplării, deoarece Diaz a marcat dintr-o pasă Nunez în minutul 79 pentru a face scorul final 4: 1. Liverpool și-a extins seria de victorii în Premier League la patru meciuri și și-a mărit avantajul la partea de sus a mesei.

Manchester City a lucrat rapid la meciul acasă la Burnley, Julian Alvarez marcând de două ori în câteva minute în prima repriză, iar Rodri adăugând un al treilea la începutul reprizei secunde. Atacantul star de la Manchester City, Erling Haaland, și-a încheiat concedierea de aproape două luni pentru accidentări când a intrat ca înlocuitor în repriza secundă, dar nu a marcat niciun gol. În schimb, Burnley a marcat un gol onorabil în a treia prelungire, când Amine Al-Dakhil l-a ținut curat pe Ederson. Man City a câștigat cu 3-1.

Tottenham a câștigat cu 3-2, dar a trebuit să muncească și mai mult deoarece a pierdut prima repriză acasă cu Brentford, cu 0-1, în mâinile lui Neal Maupay. Destiny Udoji și Brennan Johnson au transformat rapid deficitul într-un avantaj de 2-1 la începutul reprizei secunde, Richarlison adăugând un al treilea câteva minute mai târziu. Ivan Toney, proaspăt eliberat din suspendare, a marcat un gol în minutul 67, dar Brentford nu a putut face mult mai mult.

READ  Calificări la Cupa Mondială Europeană 2022: program, etapa grupelor, formatul play-off-ului, finale | știri despre fotbal

Liverpool se află în fruntea clasamentului cu 51 de puncte, cu cinci puncte în fața lui Manchester City și Arsenal, dar campioana în curs, Manchester City, are un meci în mână. Tottenham și Aston Villa concurează pentru locurile patru și cinci, după ce au adunat 43 de puncte în mod egal.