Benzema, neînvins până acum, deschide Cupa Mondială a Cluburilor cu un record – Soccernet.ee

Karim Benzema, semnarea de vară al Al-Ittihad, a făcut istorie instantaneu în meciul de deschidere al Cupei Mondiale a Cluburilor de anul acesta din Arabia Saudită. Francezul a devenit primul jucător care a marcat în patru finale.

Al-Ittihad, care arborează steagul țării gazdă în calitate de campioană în apără a Ligii Arabia Saudite, a deschis turneul învingând Auckland City Oceania cu 3-0. Soarta meciului s-a decis în puțin peste zece minute, Romarinho deschizând scorul în minutul 29, N’Golo Kante înscriind cinci minute mai târziu, iar Benzema înscriind în minutul 40.

Următorul adversar al lui Al-Ittihad este Al-Ahly, clubul egiptean care reprezintă Africa. Câștigătorul acestei perechi se va confrunta în semifinale cu câștigătorul Cupei Libertadores, sau campioana sud-americană Fluminene. Tot Manchester City, câștigătorul Ligii Campionilor reprezentând Europa, se va alătura turneului din semifinale. Adversarii lor vor fi clubul mexican Leon sau japonezul Urawa Red Diamonds pe 19 decembrie.

Benzema (35 de ani) participă pentru a șasea oară la Cupa Mondială a Cluburilor. În ultimele cinci, a jucat pentru Real Madrid și a câștigat întotdeauna – în 2014, 2016, 2017, 2018 și 2022.

READ  Expediție în Himalaya: românul Horia Colibasanu începe căutarea pentru a escalada Kangchenjunga