După cum era de așteptat, Norvegia și Franța au ajuns în semifinale handbal

După cum era de așteptat, Norvegia și Franța au ajuns în semifinale  handbal

Echipele de handbal norvegiene și franceze și-au asigurat locuri în semifinalele Campionatului Mondial feminin.

Campioana în rezervă, Norvegia, a învins-o pe campioana mondială din 2019, Olanda, în sferturi de finală, cu un gol în prima repriză și a luat avans cu 6-0 în a doua repriză la 16:15, iar olandezii nu au mai revenit în joc.

În final, scorul câștigător a fost 30:23 (12:11). Până la nouă goluri au fost marcate de Stine Skogrand pentru câștigători. Dionne Hoschier și Angela Malestyn au fost cele mai bune jucătoare ale Olandei, cu patru lovituri.

Campioana olimpică de la Tokyo, Franța a învins Cehia cu un scor de 33:22 (18:16) în primul sfert de finală. În timp ce francezele au condus cu câteva goluri în prima repriză, apărarea a fost oprită în repriza secundă, iar cehilor li s-a permis să înregistreze doar șase șuturi.

Estelle Nze Minko a marcat cinci goluri pentru Franța, iar Marketa Jerabkova a fost cea mai bună cehă cu șase goluri.

Miercuri, Suedia și Germania vor juca pentru primul loc, iar câștigătoarea acelui meci va înfrunta Franța în semifinale. Adversarul Norvegiei va fi Danemarca – Muntenegru în sferturile de finală. Toate meciurile rămase din turneu vor avea loc la Herning, Danemarca.

Campionatul Mondial de handbal feminin va avea loc pentru a 26-a oară. Rusia (URSS) este cea mai de succes cu șapte titluri. Norvegia a câștigat Cupa Mondială de patru ori, Germania de trei ori și Franța de două ori. Campioana mondială de anul acesta va fi anunțată duminică, 17 decembrie.