Bianca Andreescu avansează în turul trei al National Bank Open de la Toronto

Bianca Andreescu este singura canadiană rămasă la turneul de simplu Women’s National Bank Open de la Toronto.

Tânăra de 22 de ani din Mississauga, Ontario, a avansat în optimile de finală cu o victorie cu 6-3, 4-6, 6-3 în fața francezei Alize Cornet în meciul final al zilei de pe stadionul Sobis.

Andreescu a câștigat evenimentul în 2019, când a avut loc ultima dată la Toronto, învingându-l pe Williams.

Leila Fernandez din Laval, Kuweiti, a fost eliminată din turneul de simplu după ce a pierdut miercuri cu 7-6 (4) 6-1 în fața brazilianei Beatriz Haddad Maya.

Fernandes, cap de serie nr. 13 la Toronto, juca la primul ei turneu după o absență de două luni pentru a-și reveni după o fractură de stres la piciorul drept pe care a suferit-o la Openul Francez.

Ea și sora ei Bianca Fernandez au făcut echipă apoi pentru turneul de dublu, pierzând cu Andrea Klepas din Slovenia și Alexa Guaracci din Chile cu 6-1, 6-2.

„Este puțin dificil astăzi pentru că tocmai am terminat două înfrângeri”, a spus Leila Fernandez. „Mă bucur că am revenit în sfârșit în competiție și că nu am testat doar picioarele, ci și corpul. Corpul se simte grozav.

„Desigur, nu la nivelul pe care ni-l dorim, dar cel puțin știm ce trebuie să facem”.

Urmăriți l Fernandez îl elimină pe Haddad Maya în turul doi:

Fernandez îl învinge pe Haddad Maya în Open National Bank

Leila Fernandez din Montreal a pierdut miercuri cu 7-6 (4) 6-1 în fața brazilianei Beatriz Haddad Maya în turul doi al National Bank Open de la Toronto.

În timp ce Fernandes a arătat multă luptă în primul set al meciului ei de simplu, în cele din urmă părea că poartă atacul puternic al adversarului ei din ce în ce mai încrezător.

După un început încurajator, Fernandez a renunțat la prima repriză a meciului pentru a scăpa cu 3-2 în setul de deschidere.

Conducerea cu 5-4, Haddad a transformat-o pe al patrulea as al meciului Mayei pentru a-i oferi un punct de plecare. Dar Fernandez a parat pentru a da scorul lui Satan, apoi a transformat primul ei punct de break pentru a egala setul.

Haddad Maya și-a recăpătat conducerea în meciul următor, profitând în cele din urmă de a patra ocazie de pauză din meci pentru a avansa cu 6-5.

Dar din nou, brazilianul nu a putut pune grupa deoparte. O dublă greșeală a lui Haddad Maya a spart un punct slab pentru Fernandes, iar canadianul a ieșit în frunte după un parcurs lung pentru a câștiga următorul punct și a forța un tiebreak.

READ  Legenda fotbalului brazilian își încheie cariera la echipa națională fotbal

Haddad Maya a dovedit multe pentru Fernandes în sesiunea de prelungiri, deoarece a folosit lovituri puternice pentru a-l menține pe canadian dezechilibrat și a conduce cu 6-3 în tiebreak.

Fernandez a salvat un alt punct de set înainte ca Haddad Maya să-l apuce cu un revers puternic pentru a încheia o rundă scurtă.

Haddad Maya a construit pe acest impuls în al doilea set, transformând o pauză timpurie pe drum la un avans de 3-0.

Haddad a ridicat-o pe Maya în repriza secundă cu scorul de 5-1, apoi a lucrat la dragostea ei în ultimul joc pentru a lua meciul.

La dublu feminin, Fernandez și sora mai mică, Bianca Jolie, au fost eliminate mai târziu miercuri de a opta cap de serie chiliană Alexa Guaracci și slovena Andrea Klepasz cu 6-1 6-2 în turul doi.

Auger-Aliassime câștigă meciul de deschidere

Campionul en-titre National Bank Open este eliminat. A doua sămânță a fost și ea eliminată, iar așa-zișii Trei Mari nu au făcut călătoria.

Extragerea a fost lăsată larg deschisă miercuri, pe stadionul IGA din Montreal, înainte ca unii jucători să joace meciurile de deschidere.

Carlos Alcaraz a fost primul care a mers, căzând în sesiunea de deschidere în fața americanului Tommy Ball. Următorul a fost numărul unu mondial Daniil Medvedev, trimis de australianul Nick Kyrgios.

Seara, a șasea cap de serie de la Montreal Felix Auger-Aliassime a impresionat publicul aproape de capacitate cu o victorie cu 7-6 (6) 6-4 asupra japonezului Yoshihito Nishioka.

Urmăriți l Auger-Aliassime îl depășește pe Nishioka în meciul de deschidere:

Auger-Aliassime Nishioka elimină în seturi drepte la Montreal

Montrealul Felix Auger-Aliassime l-a învins miercuri pe Yoshihito Nishioka din Japonia cu 7-6 (6) 6-4 în turul doi al Open Bank of England.

Alcaraz i-a aruncat decizia cu 6-7 (4), 7-6 (7), 6-3 americanului Tommy Ball în maratonul care a durat trei ore și 20 de minute.

Kyrgios, care a câștigat săptămâna trecută la Washington, l-a învins pe Medvedev cu 6-7 (2), 6-4, 6-2. Rusoaica a dominat tiebreak-ul primului set dar Kyrgios a deschis al doilea cu break in setul al doilea si nu a privit in urma.

READ  Iată ghidul tău la îndemână despre sportul la televizor săptămâna aceasta

Medvedev, care și-a câștigat titlul săptămâna trecută în Mexic, a avut mâinile legate uneori din cauza serviciului și mingii australiene. Kyrgios a fost imaginativ și consecvent, chiar lucrând într-o combinație de lovituri în jos pentru a-și menține adversarul să ghicească.

Primele opt clasate de serie de 56 de jucători și-au luat rămas bun în primul tur. Kyrgios, care a ajuns luna trecută în finala de la Wimbledon, l-a învins pe argentinianul Sebastian Baez în primul tur.

Între timp, Paul, pe locul 34 în lume, a salvat mingea de meci în tiebreak și și-a transformat al cincilea punct de joc în setul decisiv.

Auger-Aliassime, singurul canadian rămas în jocul de simplu, a luat primul set cu un câștigător strălucit pe terenuri pentru a pecetlui un raliu de 20 de lovituri. A stat câteva secunde cu brațele întinse pe lângă el, în timp ce mulțimea de la petrecere îi aclama aprobarea.

Canadianul Felix Auger-Aliassime sărbătorește după ce a câștigat primul set împotriva Japoniei Yoshihito Nishioka la turneul de tenis de simplu masculin de la National Bank Open, miercuri, la IGA Arena din Montreal. (Paul Chiason/The Canadian Press)

Auger-Aliassime va juca în runda următoare cu a noua cap de serie al Marii Britanii, Cameron Nouri. Nuri l-a învins pe olandezul Bottic van de Zandscholp cu 6-1, 6-2.

Printre primii zece, a patra cap de serie al Norvegiei Casper Ruud l-a învins pe slovacul Alex Mulkan cu 7-6 (3) 6-3, iar capul de serie a 7-a al Italiei, Yannick Sener, l-a învins pe francezul Adrian Mannarino cu 2-6, 6-4. , 6-2.

Cel de-al optulea cap de serie polonezul Hubert Hurkacz l-a învins pe finlandezul Emil Rossovoori cu 6-3, 6-7 (4), 6-2, iar cel de-al 10-lea cap de serie Taylor Fritz a învins-o pe compatriota americană Frances Tiafoe cu 5-7, 6-1, 6-4.

Cel de-al treilea cap de serie grec, Stefanos Tsitsipas, urma să-l înfrunte pe britanicul Jack Draper în meciul târziu.

Denis Shapovalov din Richmond Hill, Ont. , Alexis Gallarneau din Laval, Kew și Vasek Pospisil, din Vernon, BC, au pierdut toate meciurile de simplu în primul tur.

În meciul de dublu masculin, Pospisil și Sinner erau programați să deschidă împotriva duo-ului francez Benjamin Ponzi și Gael Monfils. Clive Harper William Draxel din Newmarket, Calgary, urma să-i cunoască pe italienii Simone Bolelli și Fabio Fognini.

După două zile de vreme umedă și meciuri amânate, cerul însorit și temperaturile calde au revenit miercuri.

Jocul continuă până duminică pentru turneul de 6,57 milioane de dolari.

Nr. 1 Swiatek navighează în runda a treia

Data viitoare, Haddad Maya o va întâlni pe numărul unu mondial Iga Swiatek, care s-a calificat în turul al treilea cu o victorie cu 6-1, 6-2 în fața australianului Jele Tomljanovic.

Swiatek și-a crescut seria de victorii pe teren dur la 20 de meciuri cu o performanță clinică, învingându-l pe Tomljanovic în doar o oră și patru minute.

Starul polonez a convertit șase dintre cele nouă puncte de break, adunând 26 din 37 de puncte de revenire (70,3%).

În alte rezultate timpurii, a 10-a cap de serie americană Coco Gauff a învins-o pe kazaha Elena Rybakina cu 6-4, 6-7 (8), 7-6 (3). Campioana în cursă a Italiei, Camila Giorgi, a învins-o pe belgiana Elise Mertens cu 6-3, 7-5. A șaptea cap de serie Jessica Pegula a învins-o pe compatriotul ei Asia Muhammad cu 6-2, 7-5.

Tot miercuri, numărul 4 spaniol Paula Padusa și capul de serie a cincea Anas Jabeur au fost eliminați din Tunisia după ce s-au retras din meciurile lor. A căzut, de asemenea, a doua cap de serie a Estoniei Anna Kontaveit.

Elvețianul Gilles Techmann l-a pierdut pe Kontaveit cu 6-4, 6-4, într-o oră și 27 de minute. Kontaveit a avut șansa ei, dar a reușit să transforme doar 2 din 8 puncte de break. Tishman a spart Kontaveit de patru ori în șase încercări.

Padusa a căzut cu 7-5, 1-0 când a fost nevoită să se retragă în kazah Yulia Putintseva. Jaber a scăzut, de asemenea, primul set înainte de a cădea cu 2-1 în al doilea set împotriva chinezei Chenwen Cheng.

Alte cap de serie care s-au calificat în România au inclus numărul 15 Simona Halep și numărul 14 Karolina Pliskova din Cehia. Nr. 16 Letonia Jelena Ostapenko a pierdut cu Alison Riske-Amritraj cu 7-6 (2), 0-6, 7-5.