Calif/Cramo i-a oferit lui Keila o victorie timpurie de 44 de puncte de Crăciun

Kalev/Cramo și-au pus motorul să meargă bine împotriva lui Keila datorită apărării slabe, iar cele 28 de puncte pe care le-au înscris în zece minute au fost o dovadă clară în acest sens. În al doilea sfert, Kela a reușit să mențină avantajul la zece puncte, dar când au mai rămas șapte minute în prima repriză și scorul a fost 24:35, Margus Bahve de la Kela a comis un fault nesportiv asupra lui Rauno Norger.

Bahvi, care și-a exprimat nemulțumirea față de situație, a fost și el faultat, ceea ce a însemnat și că a fost exclus din meci. În plus, antrenorul Kaylei, Pip Bahfe, care este tatăl lui Margus Bahfe, a primit un fault tehnic în aceeași situație. De acolo, Calif a mers la un ritm de 26:12, iar clubul DC a intrat la pauză cu un avans de 61:36.

În repriza secundă, meciul nu a mai fost emoție, iar Kalev/Cramo a câștigat meciul cu scorul de 115:71. Limet Bückler, care a început în formația de start, a marcat un record de 20 de puncte pentru Califf, a câștigat nouă recuperări și a acordat patru pase decisive. Mikkel Kervis a marcat 16 puncte, iar Tallinnul Mick Jurkatam a ajutat cu 14 puncte.

Cel mai mare marcator al lui Kela a fost Kevin Johnson cu 15 puncte, Kristin Casemets a avut 13 puncte și cinci pase decisive și niciun alt jucător nu a marcat în două cifre.

Kalev/Kramo continuă să conducă liga Estonio-Letonă cu 11 victorii și o înfrângere, Kayla Colpitt are a șaptea înfrângere, precum și șase victorii și se află pe locul 10 în tabelul de puncte. Următorul meci al lui Calif/Cramo din ligă se va juca sâmbăta viitoare împotriva lui Vimes la Tapasalo. Marți, Kayla se va confrunta cu echipa Universității din Tartu, Max & Moritsa, care nu au reușit să o învingă pe Kayla în turneul principal de două sezoane.

READ  NHL: Minnesota și Vancouver au marcat câte 17 goluri | Hochei pe gheata