Van Damme formează cel mai prost trio al lui Napoli din ultimii șapte ani – Soccernet.ee

În Premier League italiană, Juventus, care a urcat în fruntea clasamentului, a învins-o acasă pe campioana în curs, Napoli, cu 1-0 și își continuă căutarea pentru titlu. Cu toate acestea, Napoli va trebui probabil să se concentreze pe menținerea pe poziția de medalie.

Amândoi au avut câteva ocazii în prima repriză, dar au fost periculoși. În minutul 18, Federico Chiesi a provocat haos sub poarta lui Napoli, șutul lui Dusan Vlahovic a fost blocat, iar în cele din urmă Weston McKennie a încercat să execute o lovitură din spate, dar fundașii și portarul Alex Merritt au rezistat. În minutul 28, golgheterul sezonului trecut în Liga Italiei, Victor Osimhen, a pasat de pe extrema dreaptă și l-a găsit la mijloc pe Hviča Kvaracilia, care s-a repezit singur spre poartă. Dar Georgia a început să se teamă de atacul lui Wojciech Szczesny și a ridicat mingea sus peste poartă cu o soluție stângace.

În minutul 38, a mai apărut o ocazie care părea bună pentru Napoli, pentru că după lovitura de pedeapsă mingea a sărit în apărători și a ajuns la Giovanni Di Lorenzo. Dar Chesney a excelat în salvarea mingii de minune și în cele din urmă a ridicat din nou steagul arbitrului. Scorul a fost 0:0 la pauză.

Întors de acolo, Vlahovic a lovit bara trei minute mai târziu, dar a fost eliminat din nou pentru ofsaid. Dar în minutul 51, gazdele și-au dat drumul, Andrea Cambiasso trimițând o centrare și Federico Gatti remișând mingea cu capul. Juventus a controlat meciul până în minutul 70, când Szczesny, care jucase excelent până acum, a fost aproape de a comite o greșeală fatală. Polonezul i-a pasat mingea direct lui Matteo Politano, care i-a pasat mingea lui Osimhen cu o singură atingere, iar nigerianul a șutat în poartă cu un șut perfect. Cu toate acestea, Osimhen a fost declarat în ofsaid de către arbitru și reluările au demonstrat că era deja în spatele fundașilor când a primit pasa de la Politano.

READ  Ziua Comunității Britanice: Sărbătorim comunitatea britanică vibrantă a României

Deși Napoli a căutat egalarea în timpul rămas al meciului, acest lucru nu a fost realizat. Sub noul antrenor Walter Mazzarri, care l-a înlocuit pe Rudi Garcia în noiembrie, echipa a suferit înfrângeri succesive cu Real Madrid în Liga Campionilor, precum și cu Inter și Juventus în Serie A. Ultima dată când au pierdut trei meciuri la rând a fost în 2016, când echipa era încă antrenată de Maurizio Sarri.

Victoria restrânsă a lui Juventus îi pune în fruntea clasamentului, cel puțin pentru ziua de azi, în timp ce actualii lideri Inter se înfruntă sâmbătă seară cu Udinese. Cu toate acestea, Napoli este acum cu zece puncte în spatele lui Juventus, iar dacă Inter va câștiga, campioana în apără va fi la 14 puncte în spatele liderilor după 15 meciuri.

Juventus – Napoli 1:0 (0:0)