Calificări la UEFA Euro 2024: Țara Galilor suferă înfrângeri șoc pe teren propriu cu Armenia și Irlanda de Nord, în timp ce învinge Irlanda

Țara Galilor a suferit o înfrângere șoc cu 4-2 acasă de Armenia, în timp ce Irlanda de Nord și Republica Irlanda au fost, de asemenea, învinse în calificările la Euro 2024.

Daniel James Wells a tras în avantaj în minutul 10, dar o lovitură fină a lui Lukas Zilarian a egalat lucrurile înainte ca Grant Leon Ranos să dea oaspeților un avantaj cu 2-1 la pauză.

Țara Galilor se adapta la viață după ce a fost pedepsită de Gareth Bale, când Ranos a oferit Armeniei un efort de două goluri de la marginea zonei.

Calificări la Euro

Țara Galilor a învins Letonia, Kovacic la dublu și Croația a câștigat în Turcia

28.03.2023 ora 21:00

Un gol de Harry Wilson i-a oferit Țării Galilor o șansă cu mai puțin de 20 de minute rămase, dar orice speranță de revenire a fost zdrobită când Zelarayan a curbat o secundă bună. Keefer Moore din Țara Galilor a fost, de asemenea, eliminat în minutul 78.

Țara Galilor ocupă locul al doilea cu patru puncte din trei meciuri, Turcia conduce grupa cu șase puncte din trei, în timp ce Armenia are trei puncte din două, iar Letonia nu are niciun punct din primele două meciuri.

A fost o dramă și în Grupa C, deoarece Ucraina s-a trezit în urmă cu 2-0 în North Macedona, după golurile din prima repriză ale lui Enes Bardy și Elif Elmas. Dar două goluri în cinci minute în repriza secundă, mai întâi de la Ilya Zbrenje și apoi Jokim Konoplia au egalat lucrurile.

Cartonașul roșu al lui Visar Musliu a redus Macedonia de Nord la 10 oameni, înainte ca Viktor Tsihankov să înscrie în minutul 83 pentru trei puncte. Ucraina se află pe locul doi cu trei puncte, în timp ce Macedonia se află pe locul patru cu trei puncte.

Într-un alt meci din Grupa C, Anglia a învins Malta cu 4-0 în deplasare. Anglia conduce grupa cu trei victorii din trei, iar Malta este pe ultimul loc, fără un punct.
În Grupa B, Gibraltar i-a văzut pe căpitanul PSG Kylian Mbappe și Olivier Giroud înscriind în prima repriză în drumul spre o victorie cu 3-0 în timp ce călătoriau în Peninsula, în timp ce celălalt meci din Grupă a văzut Grecia învingând Republica Irlanda cu 2-1 la Acasă. .

O lovitură de pedeapsă a lui Anastasios Bakasitas a adus Greciei în avantaj înainte ca Nathan Collins să egaleze la jumătatea primei reprize. Giorgos Masouras a marcat golul decisiv la patru minute din a doua repriză.

READ  Primul sfert de finală al Ligii Baltice îl așteaptă acasă pe tineret Vlora

Franța conduce cu nouă puncte din trei meciuri, Gibraltar neavând un gol. Nici Irlanda nu are puncte, după două jocuri, Grecia are șase puncte din două puncte, fiind pe locul doi.

Grupa D a asistat, de asemenea, la o victorie târzie, dramatică, cu 3-2 pentru Turcia în Letonia. Abdelkarim Bardaki și Cengiz Under au marcat pentru a le oferi oaspeților un avantaj de 2-1, dar un gol de Edward Emsis a fost urmat de ceea ce părea un gol important în minutul 94 de la Christers Toppers. Dar Irfan Kahwaji a marcat un minut mai târziu pentru a asigura trei puncte.

Grupa Mică H San Marino a pierdut cu 3-0 acasă în fața Kazahstanului, care a marcat prin Jan Vorogovsky, Asket Tagebergen și Bakhtar Zinotdinov.

Un gol de Jonas Wind la începutul reprizei secunde a oferit Danemarcei o victorie cu 1-0 în fața Irlandei de Nord în celălalt meci al grupei. Noul venit la West Ham, Callum Marshall, a crezut că a egalat în timpul prelungirii, dar după o întârziere lungă, arbitrul asistent video a anulat golul, hotărând pe Jonny Evans să fie în ofsaid.

San Marino ocupă ultimul loc cu zero puncte, iar Danemarca este superioară locului cinci cu patru puncte din trei meciuri. Kazahstanul ocupă locul trei cu șase puncte, iar Irlanda de Nord cu patru.

Gruparea care a văzut Andorra pierzând cu 2-1 acasă în fața Elveției. Oaspeții au marcat primul prin Remo Freuler și Zaki Amdoni, în timp ce Marcio Vieira a retras unul la jumătatea reprizei secunde.

Kosovo a remizat acasă cu România, 0-0, iar Israelul a învins Belarus cu 2-1.

Andorra ocupă locul cinci cu un punct, Elveția conduce cu nouă puncte din trei meciuri, România cu șapte puncte pe locul doi, iar Israelul pe locul trei cu patru puncte. Belarus este în partea de jos fără un punct.

„Voi aștepta rândul meu” – Bellingham se deschide despre speranțele sale de a căpitan Anglia

26.03.2023 ora 19:04