Turcia a învins Letonia, formată din 10 jucători, într-un meci de calificare la Euro 2024 cu 5 goluri

Istanbul

Turcia a gustat vineri o victorie cu 3-2 în deplasare în fața Letoniei, formată din 10 jucători, în Grupa D, în calificările la Euro 2024.

Turcia a marcat primul gol când Abdolkarim Bardakci a reușit cu capul, asistat de Merih Demiral, în minutul 23, pe stadionul Skonto din Riga.

În minutul 39, șutul din apropiere a lui Ferdi Cadioglu a fost exclus de către arbitrul asistent video (VAR) după ce a fost faultat împotriva fundașului Roberts Savalniks.

Letonia a egalat cu o lovitură de cap a lui Edouard Emsis în minutul 51, asistat de Vladislavs Gutkovskis.

Turcia a preluat din nou conducerea când Cengiz Ender a lovit un gol de la mică distanță în minutul 61, asistat de Orkun Gökçu.

Gutkovskis a marcat mingea în plasă pentru Letonia în minutul 72, dar arbitrul asistent video și-a declarat golul în ofsaid.

Și numărul naționalei Letoniei a scăzut la 10 bărbați după ce Emsis a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat în minutul 83.

Christers Tuppers a egalat meciul în interiorul suprafeței de pedeapsă în timpul opririi (90 + 4).

Totuși, un minut mai târziu, Irfan Kan Kahveci a marcat golul victoriei și meciul s-a încheiat în favoarea Turciei.

În altă parte în Grupa D, Țara Galilor a suferit o înfrângere șoc cu 4-2 acasă de Armenia la Cardiff City.

Turcia ocupă primul loc în clasament cu șase puncte, urmată de Croația și Țara Galilor cu patru puncte fiecare.

San Marino-Kazahstan: 0-3

READ  French Open: Iga Swiatek avansează în optimile de finală pentru Roland Garros

Danemarca – Irlanda de Nord: 1-0